Тиквичките са вкусен зеленчук, който активно добавяме към ястията си през лятото и есента. Богати са на витамини, минерали и полифеноли. Но много хора не знаят, че консумацията им има един страничен ефект – обостря едно заболяване. Д-р Челси Маккалъм, доктор по медицина и диетолог, говори за страничните ефекти на този зеленчук и най-вече за способността му два влошава състоянието при синдром на раздразнените черва.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Вреда от тиквичките
Те съдържат хранителната целулоза и вид неразтворими фибри. Целулозата се съдържа във всички видове тикви, поради което те са толкова жилави и твърди - дъвчат се по-трудно от другите зеленчуци. Най-вече в сурово състояние коментираният зеленчук може да причини болезнено подуване.
Тиквички по турски - уникална вкусотия
Тези хора, които страдат от IBS (синдром на раздразнените черва), могат да получат стомашно-чревен дискомфорт поради твърде много неразтворими фибри в диетата.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
„Ако имате стомашни проблеми след консумация на коментирания зеленчук, трябва да ограничите максимално количеството му в диетата си или напълно да го изключите от нея“, казва експертът.
Най-вече когато консумирате суровия зеленчук, бактериите в червата ви се хранят с целулоза. Въпреки това, когато бактериите се хранят с целулоза, те освобождават газ, който може да причини подуване или натрупване на газове.
Освен това порестата структура този зеленчук съдейства в него да се натрупват не само полезни, но и вредни вещества. Ако е отгледани в замърсена почва, пълна с торове, нитрати, пестициди и други химикали, те могат да попаднат в него чрез кората му и да причинят алергии, гадене и дори отравяне.
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
„Разбира се, ако има явни признаци на инфекция, зеленчукът не трябва да се яде. Такива плодове могат да натрупват различни токсични вещества, които могат да навредят на здравето“, казва още експертът.
Ползи от зеленчука
„Той е полезен за всички системи в тялото“, казва гастроентерологът Наталия Игнатова.
Съдържа витамини В1, В2, В9, А, Е, РР, микроелементи - желязо, магнезий, цинк, калий, което го прави незаменим при пациенти със заболявания на сърдечно-съдовата система. Препоръчва се да се консумира за профилактика на артериална хипертония и коронарна артериална болест на сърцето, аритмии.
„Този зеленчук е особено богат на витамин С“, добавя диетологът Ирина Бородина.
В 100 грама от него се съдържа около 17% от дневната нужда. Освен това, благодарение на калия, той има диуретични и холеретични свойства. Тиквичката е източник на каротеноиди: лутеин и зеаксантин. Повечето от тях се намират в кожата на плода.
Oще: Тиквички - лекар разкри как влияят на кръвното
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!