Зеленчуците са важен източник на витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Но не всички те са еднакво полезни, главно поради използването на химикали за ускоряване на узряването им, защита от болести, гниене и вредители, а също и заради пестицидите. Това съобщава руският диетолог д-р Анна Киреева.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Зеленчуците, които съдържат най-много нитрати
Според експерта основната опасност от някои зеленчуци е свързана с наличието на нитрати. Те често причиняват отравяне на тялото, провокират появата на тумори и намаляване на съдържанието на йод, което може да доведе до увеличаване на щитовидната жлеза.
"Нитратите също намаляват съдържанието на витамини С, РР, В2 и Е в селскостопанските продукти и влошават безопасността им. Те обаче са способни да разширяват кръвоносните съдове", обяснява д-р Анна Киреева.
Лекар: Тези зеленчуци сгъстяват кръвта
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Тя отбелязва, че листните зеленчуци като магданоз, лук, кориандър и целина натрупват най-много нитрати, а сред останалите зеленчуци са цвеклото, репичките и зелето. Морковите, краставиците, тиквичките, тиквите, репичките и карфиолът съдържат умерени нива на нитрати. Картофите, лукът, чушките, доматите и чесънът са бедни на нитрати.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
"За безопасното хранене е важно да се знае в кои части на растенията концентрацията на нитрати е най-висока. Обикновено това са частите, през които минава сокът: корени, дръжки, жилки на листа и кора. При краставиците, тиквичките и тиквата това е мястото, където плодът се прикрепя към стъблото, докато при другите зеленчуци нитратите се натрупват в различни части. При зелето най-вредни са кочанът, връхните листа и жилките, а при морковите, доматите и пипера - сърцевината. В цвеклото и картофите - кората, а в динята и пъпеша - пулпата под кората" казва диетологът.
Лекарят препоръчва потенциално опасните части от тези продукти да бъдат отстранени преди консумация, за да се избегне навлизането на опасни вещества в тялото като нитрати и остатъци от пестициди.
Учени: Тези плодове и зеленчуци намаляват риска от инсулт, яжте ги всеки ден
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!