Дефицитът на витамини (хиповитаминоза) е състояние, при което един или повече витамини почти напълно липсват в организма.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
"Обикновено недостигът води до сериозни заболявания. Липсата на витамини може да се появи поради небалансирана диета или гладуване - това е първична хиповитаминоза. Има и вторична, която се появява например поради нарушена абсорбция на витамини на фона на различни състояния. Това се случва по време на бременност, поради стомашно-чревни заболявания, продължителен стрес и следоперативния период", казва руският лекар Елена Соломатина.
Лекар: Това са 3-те най-важни витамина за имунитета
“Развитието на хиповитаминоза може да бъде причинено и от натоварен начин на живот, лека закуска в движение или ядене на суха храна. В съвременните условия хиповитаминозата не е сезонно, а постоянно явление”, отбелязва още д-р Соломатина.
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
Симптоми на витаминен дефицит
"Симптомите на хиповитаминозата зависят от това кой витамин липсва в организма. Те могат да бъдат най-различни: от замъглено зрение до кървене, проблеми във функционирането на вътрешните органи", казва д-р Соломатина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Тя допълва, че ако често имате настинки, хронична умора, обща слабост, проблеми със съня, косопад, чупливи нокти, суха кожа, намалено зрение, трябва да проверите нивата на витамините в тялото си чрез кръвни изследвания.
"Дефицитът на вит. D е много често срещан. Основната му причина е липсата на слънчева светлина, тъй като именно под въздействието на слънчевата светлина се осъществява неговият синтез в организма. Друг проблем е липсата на това вещество в храната", обяснява терапевтът.
В допълнение към дефицита на вит. D, често има липса на витамини А, С, група В и фолиева киселина. През зимата, при продължително студено време, малко слънце и недостиг на пресни плодове и зеленчуци, резервите на тялото ни се изчерпват. В резултат на това до началото на пролетта много хора се чувстват зле.
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
„Появяват се слабост, потиснато настроение и сънливост, има намаление на концентрацията и паметта, влошаване на състоянието на кожата, косата, ноктите, кървене на венците, лошо зарастващи пукнатини в ъглите на устата, а понякога дори мускулни спазми болка и лоша координация на движенията”, споделя д-р Соломатина.
Д-р Маргарита Амеличкина също изброява бавното заздравяване на кожните дефекти и промените в апетита като симптоми на хиповитаминоза.
"При съмнение за дефицит е най-добре да се консултирате с лекар (терапевт, общопрактикуващ лекар, гастроентеролог, диетолог, ендокринолог), за да можете заедно с лекаря да съставите план за преглед и евентуално лечение. Лекарят ще анализира вашата история, резултатите от прегледите и вашите хранителни навици и ще определи оптималната стратегия за попълване на дефицитите индивидуално. Някои (но не всички) дефицити могат да се установят директно с помощта на лабораторни изследвания", отбелязва гастроентерологът.
Д-р Маргарита Амеличкина не препоръчва сами да избирате и приемате биологично активни добавки и мултивитаминови комплекси - това е изпълнено с риск от предозиране и появата на странични ефекти.
4 витамина за бърз растеж на косата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика! Единствено лекар може да постави правилната диагноза!