Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тези ядки може да навредят на мозъка

04 февруари 2025, 20:32 часа

Руският гастроентеролог д-р Людмила Сухорукова посочва неочакваната опасност от ядките за централната нервна система. Гастроентерологът Сухорукова предупреждава: орехите и лешниците могат да навредят на мозъка, ако се ядат в големи количества.

Ядките, които могат да навредят на мозъка

„Ако ядете твърде много орехи, те могат да причинят проблеми с функционирането на мозъка. Лешниците в големи количества също имат отрицателен ефект върху кръвоносните съдове на мозъка. По-добре е хората с диабет или диатеза да не ядат последните ядки изобщо“, казва д-р Людмила Сухорукова.

Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар

Лекарят отбелязва, че различни ядки, ако се използват прекомерно, могат да причинят негативни промени в тялото. Например, бадемите могат да предизвикат проблеми с бъбреците, освен това ядките могат да причинят тежки алергии, а при децата – псориазис или екзема.

Д-р Сухорукова напомня и за високото съдържание на калории в ядките. Ядките макадамия са особено калорични (една чаша съдържа почти хиляда килокалории). В допълнение, продуктът може да бъде източник на токсини. Такива вещества има например в конските кестени – консумацията им може да доведе до влошаване на здравето с пристъп на повръщане, предупреди експертът.

Лекар: Това е най-полезният протеин за сърцето, регулира холестерола

Ползите от ядките

Мазнините и протеините са основните компоненти на ядките, затова този продукт е толкова засищащ и висококалоричен. Протеинът е най-важният градивен елемент на нашите клетки. 70% от протеините са есенциални аминокиселини, които тялото не може да произвежда само и трябва да се набавят от храната. Количеството протеин в много видове ядки е сравнимо с количеството в месото и птиците, така че ядките са важна част от вегетарианската диета. 

Мазнините, подобно на протеините, са от съществено значение за изграждането на клетките. Например, мозъкът е 60% мазнини. Освен това мазнините са най-важните доставчици на енергия. Основните мазнини в ядките са мононенаситени и полиненаситени, те са безопасни за кръвоносните съдове и могат да повлияят на намаляването на холестерола. Ето защо ядките се включват в лечебната диета за хипертоници – така наречената DASH диета. Заедно с други храни, разрешени на тази диета, ядките са с ниско съдържание на натрий, но са богати на калций, магнезий, калий и витамини от група В.

Лекар: Яжте ги всеки ден - шепа от тези ядки понижават холестерола и регулират кръвното

 

Количеството здравословни мазнини варира в зависимост от вида на ядките. Например 30 грама кашу съдържат 15 грама мазнини, докато макадамията съдържа 22 грама. Ядките са богати на омега-3 ненаситени мастни киселини. Дневната нужда от този елемент може да се покрие само с 30 грама орехи. Омега-3 предпазва кръвоносните съдове, поддържа функцията на сърдечния мускул, предотвратява развитието на остеопороза и спомага за поддържане на зрителната острота. В Съединените щати са проведени проучвания, които показват, че по-възрастните хора, които ядат 4 порции ядки на седмица, имат по-добре запазени когнитивни функции, намалени биомаркери, свързани с вътрешно възпаление, и намален риск от смърт от коронарна болест на сърцето.

Вреда от ядките

Както много други храни, ядките имат някои ограничения за консумация.

Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар

Високото съдържание на мазнини (въпреки безусловните им ползи за здравето) е причината ядките да са много калоричен продукт. Например 100 грама макадамия съдържат 718 kcal, а 100 g кашу и лешници съдържат 628 kcal. Прекомерната консумация на ядки, дори и като цяло да се храните здравословно, може да доведе до наддаване на тегло. Вярно е, че растителните мазнини се усвояват по-бавно от бързите въглехидрати (сладкиши и брашно) и ви позволяват да не се чувствате гладни по-дълго.

Безопасната норма е не повече от 30 грама ядки на ден 3-4 пъти седмично. За макадамия и бразилски орех, които са шампиони по калоричност, препоръчителната дневна доза е още по-малка – 20 грама.

Лекар: За отслабване яжте тези ядки

 

Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес