Стомашната киселина играе важна роля в човешкото тяло. Тя е защита срещу патогени и активатор на ензимите на стомашния сок. Руският лекар, биолог и фитотехнолог по лечебни растения Нели Петросян обясни защо е опасна ниската стомашна киселинност и как да я нормализираме с помощта на билки.
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Най-добрите билки за стомаха
"Киселинността в стомаха може да се нормализира с помощта на желе от овесени ядки с отвара от билки, които възстановяват лигавицата и интеркаларните клетки на стомаха. Много добре помага маслото от жълт кантарион. Трябва да е ярък гранатов цвят. Добри са и бял равнец, невен и оман. Тези билки ще нормализират киселинността в стомаха и ще възстановят лигавицата”, казва Нели Петросян.
Кой чай е истинско спасение за болки в стомаха?
Лекарят предупреди, че ниската стомашна киселинност може да се появи по време на лечение на киселини с народни средства, използвайки сода или водороден прекис.
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
Още: В този чай има 22 пъти повече калций от млякото
"Ниската стомашна киселинност е много неприятно състояние, което предизвиква възпалителни процеси в стомаха. Това се нарича хипоациден гастрит. Понякога става анациден, тоест без солна киселина. Фактът, че се появява хипоациден гастрит, е най-вече по вина на самия човек, защото има толкова много начини за алкализиране“, споделя Нели Петросян.
Най-добрите храни за здравето на стомаха
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Слънчогледови семки - как влияят на кръвната захар и полезни ли са за диабетици
Още: Здравен съвет за деня, 23 януари: Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат банани
Стомахът е уязвим орган. Той е отговорен за започване на храносмилането. Към щадящите стомашната лигавица храни спадат предимно кашите. Най-добре се консумират на пюре или добре сварени. Те насърчават заздравяването на раздразнената стомашна лигавица“, отбеляза експертът.
Освен това, според специалиста, всички ферментирали млечни продукти и зеле са полезни за стомаха.
"Ферментиралите млечни продукти са източници на високо усвоим протеин. Те също така съдържат лакто- и бифидобактерии, които подобряват храносмилането и имунитета. Всички сортове зеле са източник на здравословни фибри, бета-каротин и витамин А. Те предпазват лигавиците от инфекции. Зелето също съдържа витамин U, който ускорява заздравяването на ерозии и язви, а също така нормализира нивото на киселинност в стомаха“, казва експертът.
Още: Кардиолог: Шепа от тези сушени плодове сваля кръвното налягане и регулира кръвната захар
Наред с това специалистът препоръча редовна консумация на джинджифил, ядки и семена.
"Джинджифилът засилва кръвообращението, намалява възпалението на стомаха, елиминира патогенни организми и вредни бактерии, като Helicobacter. Ядките и семената са богати на здравословни растителни протеини, мазнини, фибри и минерали. А лидерът по полезност е лененото семе. Те имат слузообразуващ ефект, предпазвайки вътрешната повърхност на стомаха от въздействието на солната киселина и вредните бактерии“, допълва специалистът.
Това е най-опасната закуска за стомаха на възрастните хора
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!