Консумацията на една ядка може да намали риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Всеизвестен факт е, че това, което ядем, може да окаже голямо влияние върху нашето здраве и благополучие. Някои храни могат да увеличат риска от определени състояния, като висок холестерол и високо кръвно, докато други могат да го понижат.
Ядката, която предпазва от диабет и сваля холестерола
„Проучване показа как това може да се постигне чрез ядене на орехи. Веществата, наречени плазмени метаболити, могат да повлияят на вероятността от развитието на диабет тип 2 и заболявания, които засягат сърцето и кръвоносните съдове. Установено е, че 19 метаболита водят до намален риск от тези състояния и те се свързват с консумацията на орехи“, споделя руският диетолог д-р Игор Строков.
Лекар: Яжте тази ядка, за да се избавите от мазнините в корема
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Орехите са добър източник на полиненаситени мастни киселини (PUFA) и са богати на фибри, минерали без натрий (като калий, калций и магнезий), витамини, фитостероли и полифеноли.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
„В сравнение с други видове ядки, орехите са с по-високо съдържание на незаменими мастни киселини α-линоленова киселина (ALA) и линолова киселина (LA).“
След абсорбцията на полезните им вещества, ΑLA, основната растителна n-3 PUFA, се превръща в своите по-дълговерижни двойници EPA и DHA, но изглежда, че сама по себе си тя има противовъзпалителни и антиатерогенни свойства.
Това е най-полезната ядка при диабет
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
„Счита се, че уникалният състав на мастни киселини и най-вече високото съдържание на фитостероли в тях, е в основата на устойчивото намаляване на нивата на холестерола при редовна консумация на орехи“, обяснява специалистът.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията с лекар!