Листните зеленчуци предпазват от деменция, съобщава руският ендокринилог д-р Павлова.
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
Още: Колко калории има в една ябълка?
Листни зеленчуци за предпазване от деменция
"Яжте повече броколи, спанак и зеле! Зелените листни зеленчуци помагат за предотвратяване на деменция", казва специалистът.
Според нея на този фон би било полезно да се говори за ползите от средиземноморската диета. Тя е много ефективна в подкрепа на здравето на човешкия мозък, тъй като включва много от принципите на балансираното хранене.
Здравен съвет за деня: Лекар: Сложете само това във водата и тази напитка ще ви предпази от деменция
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Затова докторът настоятелно препоръчва на всички да включат броколите в диетата си. Това зеле съдържа мощно вещество, което помага в борбата с ефектите на пържени и пушени храни, което предотвратява ранното стареене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасните дни от седмицата: Кога рискът за сърцето ви е най-голям
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
Освен това този зеленчук, достъпен за всички, съдържа много фолиева киселина или витамин В9, което намалява риска от злокачествени тумори. Според д-р Павлова броколите имат способността да забавят стареенето на мозъка с цели 19 години. Но за целта трябва ежедневно да присъстват в диетата.
Състав и свойства на броколите
Броколите съдържат фибри, калий, фосфор, калций, магнезий, желязо, цинк, манган, сяра, витамини C, B1, B2, B5, B6, PP, E, K, провитамин A. Броколите са отличен доставчик на витамини PP, U и бета каротин. По отношение на наличието на бета-каротин тази култура многократно превъзхожда другите зеленчукови култури. В допълнение, броколите са богат източник на минерали: по отношение на съдържанието на калий, калций, фосфор, натрий и желязо, те се конкурират с карфиола, надвишавайки го два пъти по отношение на съдържанието не само на минерални соли, но и на протеини.
Хлорофилът, който е част от състава на коментирания зеленчук, има благоприятен ефект върху състава на кръвта. Наличието на незаменими аминокиселини в броколите ги приравнява към говеждото месо, а наличието на лизин и изолевцин ги приравнява към белтъка на пилешкото яйце. Стойността на протеина от броколи се увеличава поради наличието на вещества в него, които предотвратяват натрупването на холестерол в организма.
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция
Броколите се считат за лечебен зеленчук и се препоръчват при сърдечно-съдови заболявания. Лекарят препоръчва яденето на броколи за предотвратяване на нервни разстройства. Това зеле помага за елиминирането на солите на тежките метали, които са опасни за човешкия живот и повишава устойчивостта на човешкото тяло към радиация. Броколите са отлична превенция срещу рак.
Проучване, проведено от лекари от колежа Джон Хопкинс, установи, че броколите съдържат специално вещество, сулфорафан, което убива бактериите, причиняващи някои видове стомашни язви, а също така предотвратява развитието на рак. Освен това сулфорафанът убива дори онези бактерии, които са резистентни на антибиотици. Сега учените се опитват да разработят лекарства на базата на този химикал, които да се усвояват оптимално от човешкото тяло, споделя още експертът.
Учени: Този симптом на деменция се появява през нощта
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!