Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри защо НЕ трябва да се пие бира в жегата

10 август 2023, 22:32 часа

Коварството на бирата се крие във факта, че една бутилка от нея е средно еквивалентна на 50 ml чиста водка. При консумацията на пивото в горещ летен ден, топлообменът се увеличава поради изпотяване, а тази напитка има диуретичен ефект. В случая с нейната консумация човек не забелязва как вместо да утоли жаждата губи течност и в същото време получава алкохолно опиянение. Това се случва при консумацията на няколко бутилки, казва д-р Владимир Неронов.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Вреда от бирата

Експертът припомня, че тази напитка, в зависимост от вида си, съдържа от 3 до 15% алкохол. И дори безалкохолният вариант има 0,2-1,5% алкохол в състава си. От своя страна алкохолът разширява кръвоносните съдове, ускорява сърдечния ритъм, стимулира уринирането, което води до увеличаване на загубата на течност от тялото при горещо време. С други думи, тялото ще губи влага по-бързо, отколкото ще я възстановява.

Консумацията на тази напитка жегата е допустима, но само след предварително попълване на дефицита на течности. Възможно е да се пият 350-500 ml пиво с алкохолна концентрация 3-6%.

Лекар разкри как бирата влияе на черния дроб

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Количеството изпита вода трябва да бъде около една трета по-голямо от количеството на изпитата напитка, тоест 500 ml пиво - 750 ml вода. Като цяло е по-добре да се попълнят водно-солевите загуби на тялото в горещо време с ниско минерализирана или чиста вода. Нуждата от течност може да нарасне до 4-5 литра на ден, според експерта.

Владимир Неронов смята за безопасна доза от 500 мл добра малцова напитка, при условие че човек не страда от хронични заболявания на храносмилателната система. Но това е относително. Необходимо е да се вземе предвид телесното тегло, възрастта, здравословното състояние и други индивидуални характеристики, за да се изчисли безопасната доза. Разбира се, в случая става въпрос за епизодично утоляване на жаждата по този начин.

Ежедневната консумация на тази напитка дори в много малки дози, може да означава развитие на бирен алкохолизъм, а това е възможно да причини редица негативни последици за здравето:

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

  • нарушаване на функцията на вътрешните органи;
  • високо кръвно налягане;
  • проблеми с концентрацията и паметта;
  • повишена тревожност;
  • смърт на мозъчни клетки;
  • хепатит , цироза на черния дроб и др.

Въпреки допустимата консумация на тази напитка в малки дози през лятото, някои хора трябва напълно да се откажат от нея. Според д-р Владимир Неронов пивото оказва дразнеща функция върху горните отдели на храносмилателния тракт и е строго противопоказно за хора, страдащи от хронични заболявания на храносмилателната система гастроезофагеален рефлукс, хроничен гастрит, пептична язва и хроничен панкреатит (възпаление на панкреаса).

Също така с напитката трябва да внимават хората, страдащи от диабет, високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания.

Още: Бира - вдига или сваля кръвното

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес