Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри по колко най-много кисело зеле може да се яде на ден

04 декември 2023, 16:30 часа

Киселото зеле се консумира като отделно предястие и се използва за основни ястия или салати. То се счита за източник на пробиотици.

Още: Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола

Руският лекар д-р Екатерина Кашух разкри как правилно да го добавите към диетата си, за да извлечете максимална полза от него и да не навредите на тялото. 

“Като цяло, както всеки друг продукт, киселото зеле трябва да се консумира умерено. Ако няма здравословни ограничения, се препоръчва да се консумират 100-150 грама на ден - такава порция ще попълни нуждата на тялото от витамин С с около една трета и няма да го претовари”, споделя д- р Кашух.

Ползи от киселото зеле

То помага за укрепване на имунната система и поддържа здравето на червата. Високото съдържание на тези вещества се обяснява с факта, че зелето претърпява ферментация.

Още: Лекар: Тази млечна напитка вдига имунитета до небето

Още: Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина

Кисело зеле - кой, кога и защо НЕ трябва да го яде

„През този етап бактериите се хранят с естествените захари, съдържащи се в зелето, и произвеждат млечна киселина“, обяснява експертът.

Гастроентерологът Александра Алисова разкри и с кои други ферментирали продукти може да се замести то.

„От векове предците ни ферментират храни и алкохолът е отличен пример за нашата мания за бактериална трансформация на хранителни продукти. Процесът на ферментация възниква, когато бактериите (и дрождите) се разграждат и трансформират дадено вещество в нещо друго. В храната, микробната активност придава специална текстура и вкус, подобрява нейния хранителен профил“, казва д-р Алисова.

Още: Лекар: Бадемово или краве - кое мляко е по-полезно за здравето ни

Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола

Киселото мляко е добре познат пробиотичен продукт съдържа млечнокисели бактерии и бифидобактерии, но не всяко кисело мляко е пробиотик, така че избирайте натурален продукт с живи или активни култури.

Мисо е японска версия на ферментирали соеви зърна.

„Мисо супата често се сервира за закуска, защото се смята, че стимулира храносмилането и осигурява енергия“, казва експертът.

“Ябълковият оцет може да подобри инсулиновата чувствителност. Оцетната киселина, произведена от ферментационните бактерии, прави оцета безопасен за консумация в умерени количества“, споделя д-р Алисова.

Кимчи е популярно корейско ястие, приготвено с кисело зеле, сол и силни подправки, кимчи е пикантно и помага за понижаване на нивата на кръвната захар и холестерола, като подобрява метаболизма.

Хляб с квас - той съдържа жива мая и бактерии.

Комбуча се приготвя от чай, захар и SCOBY (симбиотична култура от бактерии и дрожди). Микроорганизмите kombucha превръщат захарта в алкохол, витамини и оцетна киселина.

Още: Кисело зеле - 3 грешки, заради които става безвкусно и меко

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес