Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри какво се случва с паметта, когато ядете колбаси

10 декември 2023, 12:48 часа

Според изявление на гастроентеролога Суприя Рао, публикувано в Parade, най-лошите храни за човешкия мозък са колбасите.

Вреда от колбасите за мозъка и храни, с които е по-добре да се заместят

Руският диетолог д-р Дария Русакова споделя, че колбасите се преработват, което води до канцерогенен ефект поради излишната сол, холестерол и различни добавки. Тези компоненти влияят негативно на сърдечно-съдовата система, включително кръвоснабдяването на мозъка и увеличават риска от рак.

Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете колбаси

Според нея хората, които се грижат за здравето на мозъка си, трябва да обърнат внимание на рибата, млечните продукти, ядките, семената, зеленчуците и плодовете в диетата си.

Диета, богата на храни, полезни за мозъка, е от съществено значение за оптималното здраве. Здравето на мозъка засяга всичко - от паметта и други когнитивни способности до способността ви да извършвате ежедневни дейности, да поддържате баланс и да обработвате емоции. Също така влияе върху това колко добре реагирате на болка, високо кръвно налягане и температура.

„Здравето на мозъка е критична част от цялостното ни здраве, което е в основата на способността ни да общуваме, да вземаме решения, да решаваме проблеми и да живеем продуктивен и възнаграждаващ живот на всяка възраст“, казва д-р Русакова.

Включването на храни, които осигуряват на тялото ви ключови витамини, основни мазнини и висококачествен протеин във вашата диета, е от решаващо значение за поддържането на здравето на мозъка ви.

Най-добрите здравословни за мозъка храни, които да добавите към вашата диета, съдържат важни хранителни вещества, включително:

Омега-3 мастни киселини - те осигуряват калории за енергия и помагат на сърцето, белите дробове, имунната система, кръвоносните съдове и жлезите, произвеждащи хормони, да функционират правилно. Консумацията на достатъчно омега-3 може също да намали риска от развитие на болестта на Алцхаймер и деменция.

"Омега-3 мастни киселини се намират в някои мазни риби и други морски дарове. Орехи, семена, растителни масла и някои марки обогатени яйца, сокове, кисело мляко, мляко и соеви напитки също са богати на омега-3", казва руският диетолог.

Орехите са със значително по-високо съдържание на омега-3 мастни киселини от бадемите, фъстъците или шамфъстъците.

„Яжте шепа орехи като лека закуска и ги добавяйте към салати, овесени ядки и други храни, за да увеличите лесно приема на омега-3“, съветва д-р Русакова.

Пуешкото и пилешкото месо съдържат триптофан, протеин, използван за производството на серотонин и мелатонин.

„Серотонинът влияе на настроението, а мелатонинът е отговорен за регулирането на цикъла сън-бодърстване. Тези два хормона ни помагат да се чувстваме по-добре, като регулират настроението ни и ни помагат да спим по-добре. Естествено, по-добрият сън може да доведе до подобрена когнитивна функция както в краткосрочен, така и в дългосрочен план", допълва лекарят.

Куркума - тази ярко жълта подправка е богата на куркумин, съединение, което има мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства и поддържа здрава памет.

"Куркумата е основна храна в индийската и други азиатски кухни. Опитайте да я добавите към зеленчукови и месни ястия", допълва още експертът.

Още: Кардиолог: Тези храни са по-вредни за сърцето от колбасите

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес