Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Ракия с мед - как влияе на кръвната захар и панкреаса

23 ноември 2024, 20:56 часа

Какво се случва в организма, когато пием мед и ракия?

Българите имат народни лекове, за които са убедени, че лекуват буквално всичко. На никого обаче не му минава през ума, че именно тези народни лекове могат да навредят на организма.

Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим

Ендокринологът д-р Сърджан Попович и диетологът Мария Рапаич разкриха всичко за ефекта на глюкозата върху панкреаса в телевизионното предаване „Уранак “по К1 и дали всички грешим, като смятаме, че медът и ракията са рецепта за дълъг живот.

Най-мощният стимул за секреция е глюкозата. Опитани са аминокиселини, мастни киселини, но глюкозата е нещо, на което чувствителните бета клетки на Лангерхансовите острови на ендокринния панкреас реагират силно, отделяйки излишния инсулин. Опасността е, че подсладените напитки са твърде сладки Вече няма натурални сокове и след като изпием такава чаша, много от нас се чувстват зле заради захарта на инсулинова секреция, което може да доведе до инсулинова резистентност, а по-късно до затлъстяване и развитие на диабет “, каза ендокринологът проф. д-р Сърджан Попович и добави:

Има все повече хора със затлъстяване, за съжаление не само сред възрастните, но и сред децата. Диабетът тип 2 , който някога се е считал за заболяване на възрастните над 30 години, сега се среща все по-често при децата, което показва частично увредена функция на ендокринния панкреас, която все още продължава да се претоварва"

Мед и ракия

Една лъжица мед и чаша ракия често се смятат за рецепта за дълъг живот, но тези твърдения често са обект на дебат сред специалистите .

Една лъжица мед и ракия обикновено се представят като рецепта за дълъг живот, но всъщност са провокации за панкреаса. Медът е здравословен, но в комбинация с хляб и масло имате пълноценно хранене. Медът се препоръчва като десерт след хранене, когато вече е отделен инсулин, за да може да метаболизира излишната захар. Трябва да се ядат плодове, но диабетикът трябва да ограничи количеството плодове, което се побира в дланта му. Гроздето и динята са много сладки, затова е важно да ги консумирате в част от храненето. Това се отнася особено за хората с диабет, където плодовете не трябва да се приемат като лека закуска, а след основното хранене“, обясни д-р Попович.

Индексът на телесна маса (ИТМ) е ключов показател за здравето, който се изчислява чрез разделяне на телесната маса в килограми на квадрата на височината в метри.

„Изчислява се, като килограмите се разделят на квадрата на височината , но в метри. Получавате индекс, който изразява килограми на квадратен метър. В идеалния случай би бил около двадесет и нещо, докато тридесет вече е значително затлъстяване. Въз основа на това индекс, можем да преценим и дали някой е недохранен. Той също така показва, особено при диабет, хронично заболяване и нужда от промяна“, обясни експертът.

Стрес и затлъстяване

„Стресът може да бъде една от причините. Преди нямаше толкова много стрес, а тези хормони са диабетогенни хормони, които натоварват панкреаса, намаляват производството на инсулин и водят до затлъстяване и диабет. Ако човек е твърде стресиран, той значително ще наруши своите индекс на телесна маса", посочва експертът.

Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави

Храни с най-много захар

Диетологът Рапаич посочи, че най-много захар има в хлебните изделия.

"Когато ядем хлебно изделие, не сме приели никакви минерали и витамини и след половин час вече сме гладни, защото тялото ни няма какво да метаболизира. Свикнали сме със сладкия вкус. От раждането сме адаптирани първо към сладкия вкус, а чак след това към соления. Майчиното мляко е сладко. Когато сме недоволни, ще ни се прииска да изядем парченце шоколад, защото шоколадът съдържа аминокиселини, които влияят на настроението ни най-добре е парченце шоколад. Яжте го след хранене, за да регулирате инсулина или яжте ябълка с парче шоколад, защото фибрите му също ще регулират инсулина".

Кое е най-голямото влияние върху затлъстяването при младежите?

"Тийнейджърите се срамуват да носят здравословна закуска. Искат джобни пари и после си купуват чипс, газирани напитки, защото сега е много модерно и е много вредно за здравето, за метаболизма. Това са всички кухи захари, които се поглъщат.  Дъвчейки храната неправилно, ние се поставяме в ситуация, в която несмляната храна се озовава в стомаха, което може да доведе до запек и сериозни здравословни проблеми“, заключи диетологът Рапаич.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес