Руският лекар Светлана Бурнацкая определя стреса като един от факторите, които сериозно отслабват имунитета.
Още: Разкриха кръвната група, която е магнит за кърлежите
Още: Лекар: Това е най-добрата напитка за червата сутрин
Много обстоятелства влияят негативно върху състоянието на имунната система през есента. Денят се скъсява, метеорологичните условия се влошават, атмосферните колебания стават по-чести - всичко това се отразява на човешкото тяло, изпитвайки силата му. Но имунната система може да отслабне не само поради климатични и метеорологични фактори, припомня доктор Бурнацкая.
По-специално, отбеляза тя, способността на организма да устои на сезонни инфекции е отслабена от консумацията на големи количества захар и преработени храни. В допълнение, бездействието се отразява негативно на състоянието му - при липса на физическа активност кръвообращението се влошава и общият тонус намалява.
Укрепване на имунитета през есента
Светлана Бурнацкая дава съвет как да укрепите имунната си система през есента. Една от препоръките на лекаря е да се пие вода.
Още: Учени идентифицираха специфични бактерии, свързани с множествената склероза
Още: 1 от 5 жени е застрашена от това – без дори да подозира
Лекар: Яжте тези храни през септември за железен имунитет през зимата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки
Още: Какво да ядем след 50: Практични съвети за здраве и дълголетие
„Пий достатъчно вода. Хидратацията е важна за поддържането на всички функции на тялото, включително и на имунната система”, казва терапевтът.
Лекарят също така посъветва да включите някои храни в диетата си през есента:
- Портокалите, лимоните и грейпфрутите са източници на големи количества витамин С;
- Чесън – има антимикробни свойства;
- Джинджифил – има противовъзпалителни свойства;
- Натурално кисело мляко – съдържа пробиотици, които подобряват чревната микрофлора, която е важна за имунитета;
По отношение на чесъна различни органични съединения в състава му играят по-важна роля в ползите за здравето. Първо, това са фитонциди - летливи биоактивни вещества, които имат антибактериален ефект и също така са ефективни срещу гъбички. Всъщност, подобно на алицина, фитонцидите могат да се считат за естествени антибиотици. Второ, алицинът заслужава да бъде споменат. Това е антибактериално вещество, което всъщност не присъства в чесъна. Активно се отделя се при счупване, прорязване или смачкване на скилидките. Именно алицинът е отговорен за характерния горчив вкус на чесъна, който изчезва при нагряване: например при пържене.
Още: Салата от глухарче: Какви са ползите от нея и как да я приготвите правилно
Още: 5 "лоши" храни, които свалят холестерола
Ядките и семената са източници на здравословни мазнини, които поддържат здрави клетки.
Лекарят припомня, че активността на имунната система се потиска поради кортизола, чието ниво се повишава поради стрес, така че е важно да засилите своята устойчивост на стрес. За да се противопоставите на стреса, трябва да установите редовен график за сън и събуждане, да овладеете дихателни упражнения, да ходите повече на чист въздух и да спортувате.
„Обърнете внимание на психо-емоционалното си състояние. Позитивното мислене и подкрепата на близките могат значително да повишат устойчивостта ви към болести“, споделя терапевтът.
Това, което също е важно, е да миете ръцете си възможно най-често през деня.
Това са най-полезните ядки за имунитета през пролетта
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.