Учени от университета в Портсмут, университета в Борнемът и университетските болници Дорсет (UHD) за първи път са изследвали мозъчните промени, когато тялото е потопено в леденостудена вода. Това обяснява причината за бодрост след вземане на студен душ или плуване в ледена дупка. Резултатите от работата са описани в списание „Байолъджи”.
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Изследователите са използвали функционални данни от 33 участници, които преди това са се къпали в студена вода при 20 градуса по Целзий за около пет минути. Докато се къпят, субектите също бяха сканирани с ЕКГ и дихателна апаратура за измерване на физиологичните реакции. След това информацията беше анализирана, за да се идентифицират промени в определени области на мозъка, отговорни за обработката на емоциите. Авторите откриват ефекти при доброволци след потапяне, като треперене и тежко дишане.
Кардиолог: Яжте това, за да отпушите артериите и ще имате здраво сърце до 90 години
На свой ред изследването на ядрено-магнитния резонанс разкри, че мозъкът възстановява вътрешните връзки, за да помогне на тялото да се справи с шока. Регистрирани са големи промени във връзките между медиалната префронтална и теменната кора.
Още: Лекар: Всички трябва да ядат тази салата през пролетта
Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце
Именно тези области на мозъка контролират емоциите и ви помагат да останете бдителни и да вземате решения. Това обяснява защо участниците се чувстват по-будни, енергични и се подобрява настроението им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Екипът планира да използва констатациите в бъдещи изследвания, насочени към изучаване на взаимодействието между части от мозъка и тяхната роля при хора с психични разстройства.