Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар обясни какво е синдром на хроничната умора и има ли лечение

27 април 2023, 18:44 часа

Синдромът на хроничната умора е заболяване, което засяга предимно млади хора - тийнейджъри и активни възрастни. То се проявява чрез изчерпване и намаляване на силите. Пациентът има затруднения да функционира правилно както в професионален, така и в социален план.

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Сънят не му носи облекчение. Хората, страдащи от тази умора също така изпитват влошаване на паметта, промени в настроението и главоболие. За съжаление това са нехарактерни симптоми, които в много случаи затрудняват диагностицирането на заболяването. Вижте какво още трябва да знаете за синдрома на хроничната умора
                    
Този проблем може да се появи при хора на всякаква възраст. Няма съмнение обаче, че той най-често засяга тийнейджъри и активни млади хора. Изследванията показват, че хроничната умора се среща при повече от 20% от всички работещи. 

Понякога синдромът на хроничната умора се появява и при извършване на монотонни дейности за дълъг период от време. Заболяването има сериозни последици - то отнема желанието за живот, мотивацията за работа и в много случаи пречи на нормалното функциониране. Поради нехарактерните си симптоми заболяването понякога е сложно да се диагностицира. Затова преди поставянето на диагнозата е необходимо да се изключат други заболявания, които имат много сходни симптоми. Те включват главно депресия, ендокринни нарушения, мигрена и лаймска болест.

Пролетна умора или депресия – ето как да ги различим

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат

Синдром на хроничната умора - симптоми

Основният симптом на синдрома на хроничната умора е загубата на сили, която силно затруднява (или дори прави невъзможно) правилното функциониране на човек - както в социален, така и в професионален план. Състоянието трябва да продължава поне шест месеца.

Други симптоми на хроничната умора са: проблеми със съня, пациентът продължава да се чувства уморен, въпреки че спи и му липсва почивка, безсъние, влошаване на паметта и концентрацията, замаяност, слабост, припадък, дезориентация, т.нар. тъмни кръгове пред очите, промени в настроението - предимно понижено настроение, главоболие, болки в мускулите и ставите, болки в гърлото, увеличени лимфни възли.

Синдром на хроничната умора - причини

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Още: За какво се пие селен?

Досега не е установена пряка причина за синдрома на хроничната умора, освен хроничното излагане на стрес и ендокринни смущения. Съществуват обаче някои хипотези, които помагат за по-доброто разбиране на явлението. 

Някои проучвания показват, че други фактори също могат да имат ключово значение. Това са най-вече влиянието на токсините, дисфункцията на имунната и нервната система и нарушената функция на мускулите. Също така е добре да се помни, че синдромът на хроничната умора е състояние, което много често съпътства пациенти с други заболявания. Сред тях е преди всичко ракът. Проучванията показват, че между 70 и 100 % от пациентите с рак могат да бъдат засегнати от синдрома.

5 страхотни начина за преодоляване на умствената умора

Синдром на хроничната умора - лечение

Лечението на синдрома на хроничната умора не е от най-простите и, за съжаление, пациентът трябва да е наясно с факта, че ще трябва да изчака до няколко месеца за ефекта от лечението. Фармакологично болестта се лекува с антидепресанти, антивирусни препарати и кортикостероиди. Няма съмнение обаче, че много важни елементи на възстановяването са психотерапията и рехабилитацията за повишаване на активността на пациента. 

Терапията или лечението трябва да се допълват от промяна в начина на живот на пациента. Необходимо е да се намалят стресът и ситуациите, които предизвикват умора. Заслужава си да се погрижите и за диетата на пациента, която трябва да е богата на витамини и минерали.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес