Киселото зеле е вълшебен пробиотик за нашия организъм - то се грижи за имунитета и червата, казва диетологът Лиза Атенская. И дори ако изобщо не обичате да готвите, трябва да опитате тази рецепта: проста е и няма да ви отнеме много време.
Ще са ви необходими:
- 1 кг зеле (бяло, червено);
- 1 морков (по желание);
- хладка питейна вода за залива до ръба на буркана;
- 1 супена лъжица морска сол;
- 1 чаена лъжичка семена от кимион (по желание);
- стъклен буркан;
Как се приготвя най-полезното кисело зеле?
Разбира се, ако желаете да приготвите по-голямо количество, може да увеличите правопропорционално съставките.
С тези плодове киселото зеле ще ферментира по-бързо от всякога
Първа стъпка: трябва да обелите зелето и да го нарежете на ситно. Ако решите да го приготвите с моркови, тогава ги настържете на едро ренде. След това смесете зеленчуците и солта в контейнер. Можете да добавите семена от кимион, за да направите вкуса по-интересен. След това прехвърлете тази смес в чист буркан, като притиснете леко. Налейте вода в буркана така че да покрие изцяло зелето. Сега затворете буркана с няколко слоя марля, можете да го покриете леко с капак (но не напълно). Поставете го в съд и го оставете в кухнята за 3 дни или повече - 7-10 дни.
Важно уточнение: всеки ден проверявайте дали горният слой зеле е под течността (това е много важно - просто набийте зелето с лъжица). Може да налеете още вода при нужда. Появата на мехурчетата и мътната вода също са нормални. За да получите възможно най-доброто зеле, опитайте се периодично да го пробивате с дървена клечка, достигайки до дъното на буркана.
Когато зелето е готово се съхранява в хладилник. Яжте по 1-2 супени лъжици на ден, добавяйте посоченото количество към едно от вашите ястия.
„Можете да опитате туршията след 5 дни. Някои харесват вкуса на продукта след 10 дни - всичко е индивидуално. Във всеки случай той със сигурност няма да загуби полезните си свойства“, заключава диетологът.
Киселото зеле е едно от малкото ястия, които диетолозите препоръчват да включите в ежедневната си диета (ако нямате противопоказания, разбира се). Съдържа витамини, минерали, органични киселини, сложни въглехидрати, които са толкова необходими за нашето тяло.
В допълнение то:
- помага за укрепване на имунната система;
- подобрява работата на червата;
- намалява риска от рак и сърдечни заболявания;
- бори се с диабета;
- насърчава загуба на тегло;
„Тази храна съдържа пробиотици, които са невероятно полезни за чревната микробиота! А чревната микробиота от своя страна влияе върху фигурата, апетита, състоянието на кожата, настроението, имунитета и като цяло много аспекти на здравето“, припомня диетологът.
Още: 3 подправки, които само хитрите домакини слагат в киселото зеле
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!