Като социално значимо заболяване, водещо до редица усложнения при несвоевременно лечение, диабетът изисква повишено внимание и от страна на лекарите, и от страна на пациентите с цел недопускане на настъпването на тези усложнения. До голяма степен диабетът може да бъде контролиран с правилните промени в начина на живот и хранене, съчетани с предписаните от лекаря медикаменти.
Ако страдате от диабет или преддиабет, както и ако се фамилно предразположени към това заболяване, препоръчва се редовно седене на кръвната захар и консултация със специалист по храненето относно избора на храни, които да се допуснат до трапезата. И тъй като сме на прага на сезона на туршиите и киселото зеле, със сигурност се вълнувате от мнението на лекар кисело зеле при диабет дали помага, или вреди, за да напълните бидона, или да го оставите празен тази зима. Киселото зеле е необходимо и за сармичките, без които не минава традиционната трапеза за дългите зимни празници, но дали могат да си го позволят диабетиците?
Още: С какво се пресича киселото зеле
Ползите от ферментиралите храни, сред които е киселото зеле, за диабетиците
Известно е, че имунната система приоритетно е разположена именно в стомаха и това прави избора на храна толкова важен, а учените отделят голямо значение на микробиома, който се опитват да опознаят по-добре, виждайки в него път към по-доброто разбиране на диабета и разработването на нови начини за лечението му. Като част от живия интерес на учените към микробиома е и изследване върху ферментиралите храни и тяхната роля при диабет. Киселото зеле е именно ферментирал продукт, богат на витамини и минерали, у нас отдавна е познат като ценен източник на пробиотици – полезните бактерии, които помагат на стомаха и червата да функционират правилно и са средство за превенция на стомашно-чревните заболявания. Известно е, че киселото зеле съдържа над 15 вида добри бактерии, които да спомогнат за стомашното здраве на диабетика. Многобройни са проучванията на влиянието на ферментиралите храни върху диабета са обещаващи:
- Резултати от проучване, публикувани още през 2018 г., сочат ферментиралите храни като способни да редуцират риска от усложнения, съпътстващи диабета, като увеличават антиоксидантния капацитет и противовъзпалителните механизми на пациентите.
- През лятото на 2021 година проучване на Станфордския университет, публикувано в списанието Cell, посочи ферментиралите храни като минимизиращи риска от диабет, тъй като увеличават разнообразието на микробиомите и намаляват възпалителните протеини.
- Друго проучване сочи ферментиралите храни като подходящи за алтернативно лечение на диабета или поддържането на добро здравословно състояние въпреки диабета, чрез подобряване на гликемичния контрол, възстановяване или поддържане на телесното тегло, което е важно за пациентите с диабет - източник: ТУК!
Резултатите от тези проучвания дават на пациентите с диабет големи надежди за пълноценен начин на живот, макар да споделят самите учени, че те не бързат да се радват на откритието си, преди да са извършили допълнителни изследвания и открили множество категорични доказателства за ползата от ферментиралата храна при диабет. Необходими са по-задълбочени проучвания върху повече пациенти, изследвания с по-голям обхват и различна методология, за да се направят окончателни заключения по темата.
И все пак като обща насока към диабетиците лекарите препоръчват консумацията на кисело зеле, но не само защото е ферментирал продукт, тъй като откриват, че част от ферментиралите продукти всъщност не са полезни нито при диабет, нито като цяло носят ползи за здравето.
Още: Как се прави пресичане на кисело зеле с лимони?
Лекар – кисело зеле при диабет – защо е полезно?
Относно ползите конкретно киселото зеле при диабет лекарите припомнят, че:
- При избора на кисело зеле задължително трябва да се избягва съдържащо захар, ферментирало със захар, като причината за това е, че тя е забранена на диабетиците. Диабетиците страдат често от наднормено тегло и захарта е проблем за тях и заради калоричността ѝ.
- Важно е да се избира естествено ферментирало зеле и най-добре – диабетиците сами да си приготвят такова, за да се избегне консумацията на различни добавки, консерванти, подобрители и прочие.
- В пpoцeca нa фepмeнтaция зeлeтo ce oбoгaтявa c млeчнa киceлинa и eнзими, кoитo пoдoбpявaт paбoтaтa нa пaнкpeaca, а това е важно за диабетиците, тъй като често се оплакват от проблеми с функционирането на този орган.
- Диабетиците се нуждаят от щедри дози витамин С, който могат да открият в киселото зеле.
- Важни за пациентите с диабет са и витамините от група В поради периферната невропатия, от която обикновено страдат диабетиците.
- Ястията и салатите с кисело зеле са ниско калорични, а това е още едно предимство в полза на киселото зеле за диабетиците.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Още: С какво да почистим бидона преди да сложим киселото зеле