Медът е една от най-полезните храни. Но заради сладостта му той е сочен като храна, която не трябва да се консумира при диабет. Ново проучване доказва точно обратното, споделя руският диетолог д-р Игор Строков.
Мед за намаляване на кръвната захар и холестерола
Високият холестерол може да увеличи риска от сериозни сърдечно-съдови заболявания като инсулт и инфаркт, а диабетиците, които не лекуват висока кръвна захар, рискуват да се сдобият с трайно увреждане на нервите и проблеми със зрението.
Ако медът изглежда така, по-добре НЕ го яжте
„Няма съмнение, че тези двама виновници трябва да бъдат държани под контрол, но изследователите бяха изумени, че медът, в който се съдържа захар, може да е от полза в случая“, споделя диетологът Игор Строков.
Екипът от учени е стигнал до това изненадващо заключение, след като анализира повече от 18 контролирани проучвания, включващи 1100 души. Медът постоянно произвежда или неутрални, или благоприятни ефекти, в зависимост от обработката, суровината в състава му и количеството, в което се консумира.
„Сред експертите по обществено здраве и хранене отдавна съществува схващането, че захарта е вредна независимо от нейния източник. Тези резултати показват, че това не е така и медът не трябва да се дефинира като продукт със захар", добавя експертът.
Как е правилно да се слага мед в чая, за да се запазят полезните му свойства
Но въпреки това не трябва да се прекалява с неговата консумация - разрешено е да се консумират не повече от 2 лъжици дневно.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!