Хипокалциемията или ниските нива на калций в кръвта може да доведе до симптоми на калциев дефицит като мускулни болки и умора. За да повишите нивата на калций, лекарите препоръчват да консумирате повече храни, богати на калций или да приемате калциеви добавки.
Дългосрочният дефицит на калций може да доведе до проблеми със зъбите, катаракта, промени в мозъка и остеопороза, което води до чупливост на костите.
Дефицитът на калций може да не причини ранни симптоми. Обикновено е лек, но без лечение може да стане животозастрашаващ.
Симптоми при липса на калций
Калцият е от съществено значение за много телесни функции, затова дефицитът му може да има широко разпространени ефекти, включително върху мускулите, костите и зъбите, както и върху психичното ви здраве. Ако ниският хранителен прием е причина за калциевия дефицит, обикновено няма ранни симптоми. В дългосрочен план човек може да забележи остеопения или ниска костна плътност. Без лечение това може да доведе до остеопороза или чупливи кости. Обикновено липсата на калций не се дължи на нездравословна диета, а е резултат предимно от здравословни проблеми или лечение като бъбречна недостатъчност, отстраняване на стомаха или употреба на определени лекарства като диуретици.
В следващите редове ще представим кои са симптомите на калциев дефицит.
Още: Лекар: 6 неочевидни причини за дефицита на калций
Мускулни проблеми
Ако имате липса на калций, може да изпитате:
- мускулни болки, крампи и спазми
- болка в бедрата и ръцете при ходене или движение
- изтръпване на ръцете, китките, краката, стъпалата, около устата
Тези симптоми могат да се появяват и да изчезват.
При по-сериозен дефицит от калций може да изпитате:
- конвулсии
- аритмия
- смърт
Още: В този чай има 22 пъти повече калций от млякото
Силна умора
Ниските нива на калций може да причинят силна умора, която включва липса на енергия и цялостно усещане за забавени действие. Може да доведе и до безсъние. Умората, свързана с липса на калций, може да включва също замаяност и мозъчна мъгла - характеризиращи се с липса на концентрация, забравяне и объркване.
Симптоми по кожата и ноктите
Дългосрочният дефицит на калций може да причини:
- суха кожа
- сухи, счупени или чупливи нокти
- твърда коса
- алопеция, която кара косата да пада
- екзема или възпаление на кожата, което може да доведе до сърбящи или сухи петна
- псориазис.
Остеопения и остеопороза
Костите съхраняват калций добре, но те изискват високи нива, за да останат здрави. Когато общите нива на калций са ниски, тялото може да отклони калций от костите, което ги прави крехки и податливи на наранявания. С течение на времето малкото калций може да причини остеопения, намаляване на минералната плътност в костите. Това може да доведе до остеопороза, която кара костите да изтъняват и стават уязвими за фрактури, както и до болка и проблеми със стойката.
Може да минат години, за да се развие остеопороза и други усложнения на калциевия дефицит.
Още: Знаете ли в кои храни има най-много калций?
Тежък предменструален синдром
Ниските нива на калций са свързани с тежък предменструален синдром (ПМС).
Участници в проучване от 2017 г. съобщават за подобрено настроение и намалени нива на задържане на течности след приемане на 500 мг калций дневно в продължение на 2 месеца.
В проучване от 2019 г. изследователите заключиха, че ниските нива на витамин D и калций през втората половина на менструалния цикъл могат да допринесат за симптомите на ПМС. Екипът предположи, че добавките от калций могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
Проблеми със зъбите
Когато в тялото няма достатъчно калций, то го изтегля от източниците на калций като зъбите. Това може да доведе до дентални проблеми, сред които:
- кариес
- чупливи зъби
- раздразнени венци
- слаби зъбни корени
Недостигът на калций при бебето може да наруши развитието на зъбите.
Депресия
Някои проучвания сочат, че липсата на калций може да е свързана с промени на настроението, включително депресия, въпреки че потвърждаването на това изисква допълнителни изследвания. Ако мислите, че дефицитът на калций допринася за симптомите на депресия, трябва да се консултирате с лекар. След като провери нивата на калций, лекарят може да препоръча добавки.
Често ли се среща калциевият дефицит?
Докато лекарите все още не са установили колко често се среща калциевият дефицит, рисковите групи включват:
- жени след менопауза
- жени с аменорея, липса на менструация
- хора с непоносимост към лактоза
- вегани и вегетарианци.
Според публикации от 2015 г. 3,5 милиарда души по света са изложени на риск от недостиг на калций поради нисък хранителен прием.
Дефицитът на калций може да е резултат от хранителни фактори, здравословни проблеми или медицинско лечение.
Най-добрият подход е да добавите повече калций към диетата. Когато това не е достатъчно, лекарят може да препоръча добавки под формата на перорални таблетки или инжекции.
Източник: Medicalnewstoday