Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Картофите са най-полезни за този орган

06 септември 2024, 18:19 часа

Общоприето е, че картофите не са най-здравословният продукт.

"Някои проучвания обаче показват, че може да има благоприятен ефект върху здравето и дори да намали риска от сърдечно-съдови заболявания", това споделя руският гастроентеролог д-р лекар Екатерина Кашух. 

Ползи от картофите

„Картофите са с високо съдържание на калории и въглехидрати, така че се считат за по-малко здравословни от другите зеленчуци. Може да причинят рязко повишаване на нивата на кръвната захар и ако се консумират прекомерно, това води до наддаване на излишно тегло. Междувременно картофите съдържат много важни хранителни вещества: калий, витамин С, фенолни киселини, фибри. Особено богати на хранителни вещества са младите сезонни картофи. Това се обяснява с факта, че при дългосрочно съхранение витамините и минералите в тях се унищожават“, казва д-р Кашух.

До какво води яденето на картофи с хляб? 

Калият, съдържащ се в картофите, помага за регулиране на кръвното налягане и поддържа сърдечната функция. Витамин С служи като мощен антиоксидант: помага за укрепване на имунната система и заздравяване на рани. Фенолните киселини имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, предпазват клетките от увреждане и намаляват възпалението. Витамините от група В подпомагат нервната система, а фибрите подобряват храносмилането и имат благоприятен ефект върху здравето на червата. В допълнение, младите картофи са по-нискокалорични и не предизвикват резки колебания в нивата на кръвната захар.

Според лекаря някои проучвания показват, че хората, които редовно ядат картофи, са по-малко податливи на сърдечно-съдови усложнения. За да са полезни обаче картофите е важно да ги приготвяте по здравословен начин. Това определено не е пържене в олио на висока температура. Д-р Кашух препоръчва варенето на картофи на пара, печене или варене, тъй като по този начин те запазват повече хранителни вещества.

За да може зеленчукът да донесе максимална полза, трябва да го сварите, за предпочитане в кората, и след това да го охладите. В този случай се образува така нареченото резистентно нишесте, което не се усвоява в тънките черва и достига до дебелото черво непроменено. Там то действа като пребиотик, подхранвайки полезните бактерии, разгражда се по-бавно и помага за поддържане на стабилни нива на кръвната захар. Устойчивото нишесте намалява риска от възпалителни заболявания на червата, помага за понижаване на холестерола в кръвта и подобрява инсулиновата чувствителност, което е особено важно за хора с преддиабет или диабет.

Въпреки ползите от картофите, неконтролируемото им ядене е изпълнено с рискове. Лекарят препоръчва да включите в диетата си други гарнитури: зърнени храни, бобови растения, различни видове зеленчуци. За да не претоварвате диетата си с нишесте, трябва да ядете не повече от 1-2 средни картофа на ден. Тези, които имат диабет, сърдечни заболявания и висок холестерол, трябва да ядат този зеленчук с повишено внимание.

2 неща, които само опитните градинари правят преди да извадят картофите

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес