Много от нас подценяват значението на един микроелемент, а именно магнезия. Той е много важен за метаболитните процеси в организма. Руският ендокринолог д-р Зухра Павлова подчертава, че магнезият играе важна роля във функционирането на организма като цяло.
Влияние на магнезия върху нивата на холестерола?
„Битката с „лошия“ холестерол е загубена, при липсата на магнезий това е удар по кръвоносните съдове“, казва специалистът.
Според нея магнезият помага за елиминирането на „лошия” холестерол. В допълнение, магнезият нормализира кръвното налягане и храносмилането, повишава устойчивостта на стрес, а също така подобрява състоянието на кръвоносните съдове.
Здравен съвет за деня, 10 декември: Лекар: Този евтин зеленчук сваля холестерола
Като цяло магнезиевият дефицит води до умора и раздразнителност, както и до лош сън. Този минерал се отделя доста лесно от тялото. При стрес, ядене на нездравословна храна, пренапрежение и магнезият напуска тялото ни.
Необходимо е да приемат приблизително 420 mg магнезий на ден за възрастни, дозата е много по-малка в зависимост от възрастта. При магнезиев дефицит трябва да се приемат допълнително 10-30 mg магнезий на килограм телесно тегло. Този курс трябва да продължи поне два месеца. Само лекуващият лекар може да предпише правилната дозировка.
Д-р Павлова подчертава още, че ако има дефицит на магнезий, то употребата на магнезиеви добавки ще се превърне в необходимост. От своя страна солните бани или храните с високо съдържание на магнезий ще се превърнат в допълнителна терапия при лечението.
Свойства и положителни ефекти на магнезия върху организма
Магнезият е неразделна съставка на костите и зъбния емайл. Попада в човешкото тяло с храна и твърда питейна вода. Нуждата от този микроелемент нараства при повишена раздразнителност и агресивност, отслабен имунитет и при стресови ситуации. Също така, допълнително включване на магнезий е необходимо за културисти и хора с камъни в жлъчката и сърдечни заболявания.
Основни функции на магнезия:
- укрепване на костите, ноктите, зъбите и косата;
- повишаване на устойчивостта на нервната система към стрес;
- укрепване на имунитета;
- мускулна релаксация;
- предотвратяване на отлагането на сол в пикочните органи.
Магнезият намалява риска от развитие на диабет, използва се при диетотерапия, поддържа организма в добра форма и спомага за по-доброто усвояване на витамини В и С. Има съдоразширяващ ефект, подобрява чревната функция и стимулира отделянето на жлъчка. Липсата на този важен елемент в организма води до загуба на апетит, нарушения на сърдечния ритъм, повишена раздразнителност, умора и световъртеж, потиснато психическо състояние.
Как цитрусовите плодове влияят на холестерола?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!