Руският лекар Нурия Дианова обяснява какъв точно ефект имат картофите върху сърдечно-съдовата система. Според експерта те влияят благоприятно върху сърцето и кръвоносните съдове, тъй като са богат източник на калий, съобщава експертът.
Какво влияние оказват картофите върху сърцето и кръвоносните съдове?
„Калият, съдържащ се в картофите, има благоприятен ефект върху контрактилната функция на миокарда. От своя страна съдовете имат мускулен слой – този микроелемент също има положителен ефект върху него“, обяснява лекарят.
Най-добрият тор, който се използва преди засаждането на картофи
Д-р Дианова добавя, че картофите, които са приготвени на пара или във фолио, запазват най-много калий при топлинна обработка. Специалистът отбелязва, че като богат източник на калий, картофите могат да бъдат нежелан продукт в менюто на хора с хронична бъбречна недостатъчност. Експертът дава съвет: за да се намали концентрацията на калий в картофите, клубените трябва да се накиснат във вода за два до три часа преди готвене.
Лекарят също призовава хората да не се страхуват да ядат картофи от страх да не натрупат излишни килограми. Д-р Дианова подчертава, че правилното консумиране на този зеленчук елиминира възможността от напълняване.
Лекар: По колко грама картофи могат да ядат диабетиците на ден?
„Една порция картофи трябва да е между 100 и 150 грама, в зависимост от това дали сте жена или мъж. Ястието също трябва да съдържа 100 грама протеин и поне 200 грама някаква зеленчукова гарнитура. Продуктът трябва да се консумира по този начин три до четири пъти седмично", споделя експертът.
Състав и полезни свойства на картофите
Този кореноплод е истинска съкровищница от микроелементи и минерали, необходими за доброто здраве. Какви вещества съдържа?
Витамин С: укрепва имунната система, бори се с инфекциите, участва в синтеза на колаген (здраве на кожата, костите, кръвоносните съдове).
Витамин B6: подпомага метаболизма, функционирането на нервната система и е необходим за производството на хемоглобин.
Фолиева киселина (B9): важна за клетъчното делене и синтеза на ДНК, особено необходима на бременните жени.
Богата реколта от картофи: Какво трябва да знае всеки градинар
Витамин К: насърчава съсирването на кръвта, укрепва костите, подобрява сърдечната функция.
Витамин Е: мощен антиоксидант, предпазва клетките от увреждане, забавя стареенето.
Калий: регулира водно-солевия баланс, подпомага работата на сърцето и мускулите, понижава кръвното налягане.
Магнезий: участва в над 300 биохимични реакции (синтез на протеини, мускулна и нервна функция, контрол на глюкозата, кръвно налягане).
Фосфор: важен за здрави кости и зъби, участва в енергийния метаболизъм.
Желязо: Необходимо за производството на хемоглобин и миоглобин, поддържа имунитета и когнитивната функция.
Манган: участва в синтеза на съединителната тъкан, образуването на кости и функцията на щитовидната жлеза.
Протеините в кореноплодния зеленчук съдържат незаменими аминокиселини, които са важни за: изграждане и възстановяване на тъкани, поддържане на нормален метаболизъм, укрепване на имунната система и развитие на мускулите.
Как да получите 2 пъти по-богата реколта от картофи: 6 тайни на опитните градинари
Редовната консумация на кореноплодния зеленчук може да:
- подобри цялостното благосъстояние
- увеличи издръжливостта
- укрепи мускулите.
Антиоксидантите, открити в този кореноплоден зеленчук, помагат за защитата на клетките на тялото от увреждане, причинено от свободните радикали. Тези вещества могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на хронични заболявания и да забавят процеса на стареене. Антиоксидантите също могат да поддържат здрава кожа и да подобрят цялостното здраве. Различните разновидности на този зеленчук могат да съдържат различни нива на антиоксиданти, така че включването на различни видове във вашата диета може да осигури максимални ползи.
Зеленчукът има много предимства, особено по отношение на храносмилането. Фибрите, съдържащи се в картофените кореноплодни зеленчуци, играят важна роля в поддържането на здравето на стомаха и червата.
Кората на този корен зеленчук съдържа най-голямо количество фибри, така че се препоръчва тя да не се премахва преди готвене. Процесът на готвене също влияе върху съдържанието на фибри и нишесте, като същевременно запазва много полезни елементи. За тези, които страдат от стомашни проблеми като язви, яденето на картофи може да помогне за подобряване на състоянието.
Как правилно да покълнете картофите преди засаждане?
Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.