Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте я всеки ден, това е най-добрата закуска против стареене, здравен съвет за деня, 1 ноември

01 ноември 2024, 10:55 часа

Диетологът д-р Оксана Сталинская споделя коя закуска забавя стареенето. Тя допълва, че тази питателна закуска е полезна по отношение на ефекта си върху митохондриите. Те играят огромна роля за нашето здраве, стареене и болести.

Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола

Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение

Най-добрата закуска против стареене

Според експерта това не е овесената каша, а храните, които са богати на естествен полифеноли. Това са ресвератрол (черно грозде, горски плодове); кверцетин (лук, чай от кори); куркумин (куркума); катехини (зелен чай); сулфорафан (броколи, зеле, рукола).

Специално е изследвано действието на уролитин А (образува се от чревната микрофлора, когато ядем нар). Уролитинът активира много противовъзпалителни механизми и подобрява състоянието на митохондриите.

Друга група вещества, които лекуват забавени митохондрии, включва трехалоза, NAD+ (намира се в зряло твърдо сирене и гъби). Има още едно вещество - тригенелин, което активира възстановяването на митохондриите. Съдържа се в кафе, провансалски билки, особено сминдух, горски плодове и нар.

Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Лекар: Най-полезната закуска при диабет, висок холестерол и проблеми с червата е тази

Експертът препоръчва консумацията на ферментирали храни за закуска. Те включват мариновани зеленчуци, херинга, ферментирали млечни продукти и всички видове сирена.

„Колкото по-здрави са митохондриите, толкова по-здрави са клетките, толкова по-малък е шансът за развитие на някакви заболявания“, казва д-р Скиталинская.

Какво представляват митохондриите?

Експертът обяснява, че митохондриите са малките „електроцентрали“ на нашите клетки, главните „мениджъри“ на нашите клетки. Особено много от тях има в клетките на мозъка, черния дроб, сърцето и белите дробове. Когато митохондриите са нови и млади, те работят добре.

Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция

Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики

Но след работа 40-50-60+ години техният коефициент на полезно действие пада и не само отказват и "работят" ефективно, но повреждат всичко около себе си.

Тоест старите митохондрии развалят клетката и причиняват бавно така нареченото стерилно възпаление, което е причина за много хронични заболявания: сърдечно-съдови, ракови и невродегенеративни.

Един от учените, изучаващи процеса на стареене, Клаудио Франчески, комбинира двете думи, свързани със сериозни заболявания: възпаление и стареене, тъй като с остаряването процесите на стерилно възпаление винаги се засилват.

По време на стрес и стареене митохондриите се сливат в по-големи и обменят „резервни части“, за да поддържат работоспособно състояние. По време на процеса на производство на енергия в митохондриите, ATP молекулите и водата се произвеждат от храната.

Ако консумирате много храна, тоест твърде много калории навлизат в митохондриите по едно и също време, възниква митохондриално „изтичане“ и тези „изтичащи“ продукти са много агресивни молекули - свободни радикали (реактивни кислородни видове).

Според д-р Скиталинская свободните радикали са полезни в малки количества, но когато се произвеждат твърде много от тях, собствената антиоксидантна система на тялото се активира, така че излишните антиоксидантни хапчета от добавките могат дори да я потиснат.

Какво влияе върху здравето на митохондриите? 

Най-важното нещо е да не приемате твърде много калории наведнъж. Това позволява на митохондриите да се обновяват. На този терапевтичен принцип се основават добре познатите диети с интервално хранене. 

Упражненията стимулират митофагията, която е отстраняването на нежизнеспособни митохондрии. Полезни са и силовите тренировки (лицеви опори; клекове).

Закуска за дълголетие: Какво трябва да ядете сутрин за удължаване на живота

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес