Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте ги всеки ден, в тези храни има най-много магнезий и калий, здравен съвет за деня, 14 януари

14 януари 2025, 11:45 часа

Диетологът Юлия Чехонина препоръчва поддържане на баланса на калий и магнезий в организма като ключов за здравето и споделя в кои храни се съдържат най-големи количества от тези вещества. Експертът споделя, че получаването на достатъчно калий и магнезий е важно за поддържане на функционирането на сърцето и нервната система. Тези вещества се допълват взаимно, така че тялото трябва да поддържа техния баланс.

Храни, богати на калий и магнезий, които трябва да се ядат всеки ден

Д-р Чехонина предупреждава, че липсата на магнезий нарушава естествените механизми на регулиране на кръвното налягане и в резултат на това човек може да стане хипертоник. Що се отнася до калия, липсата му вреди на сърдечния ритъм и допринася за появата на аритмия.

Знаете ли колко магнезий има в един банан? 

„Макроелементите участват активно в регулирането на сърдечната дейност и водно-солевия метаболизъм, а също така подпомагат функционирането на нервната система“, добавя лекарят, говорейки за значението на калия и манията.

Д-р Юлия Чехонина съветва ежедневно да се консумират храни, богати на тях. За да получите калий и магнезий, може да включите в диетата си бадеми и сушени кайсии. В допълнение, тялото може да получи калий от картофи, зеленчуци, ябълки, стафиди и магнезий от трици, боб и черен шоколад.

Лекар: Как магнезият влияе на холестерола?

Експертът съветва възрастните да включват повече храни с калий и магнезий в ежедневната си диета, тъй като това подобрява здравето на съдовата система и намалява риска от сърдечни заболявания. За да се намали рискът от сърдечни заболявания, лекарят препоръчва и намаляване на количеството консумирани храни с добавена захар. Присъствието им в ежедневната диета е тясно свързано с податливостта на организма към хипертония и кардиометаболитни рискове, казва експертът.

Защо възниква дефицит на калий?

Съвременният начин на живот, когато в диетата преобладават преработените храни и бързото хранене, голямото количество стрес, ниското съдържание на плодове и зеленчуци, богати на калий - всичко това води до неговия изразен дефицит.

10 храни, които успешно ще задоволят нуждата ви от магнезий 

В съвременната човешка диета съотношението калий към натрий е приблизително 1:2 вместо препоръчителното 5:1. За поддържане на здравето оптималният прием на калий трябва да бъде 4700 mg на ден, но всъщност се оказва, че средностатистическият човек приема само 470 mg.

В допълнение към горните фактори, които причиняват дефицит на макронутриенти, диета с излишък на захар играе огромна роля. В отговор на повишена доза сладко се получава „инсулинов скок“, което води до намаляване на кръвната захар. Това може да бъде придружено от слабост, сънливост, нервност и дори намалена памет и умствена работа. За да се стабилизира състоянието, надбъбречните жлези започват да произвеждат големи количества от хормона кортизол, който насърчава отделянето на калий с урината.

Не магнезий, а тази добавка е най-важна за сърцето

 

Дефицитът на калий се причинява и от повишен прием на сол, строги диети, консумация на алкохол, интензивно уриниране и изпотяване при физическа активност с топлинен стрес. Чрез потта могат да бъдат загубени до 4-5 гр калий.

Хронична загуба на калий възниква при:

  • упорита диария и повръщане;
  • използване на психостимуланти;
  • употребата на определени диуретици;
  • високо ниво на живак в тялото.

Как да разберете дали имате дефицит на калий?

Въпреки факта, че кръвен тест може да покаже нормална стойност на калия от 3,5 до 5,2 mmol/l, това не променя факта, че има тъканен дефицит.

Неспецифичните симптоми, които могат да показват дефицит, включват:

  • когнитивно увреждане;безпокойство;
  • емоционалност;
  • синдром на хронична умора;
  • аритмия;
  • световъртеж;
  • слабост, сънливост, главоболие след преяждане с прости въглехидрати;
  • жажда за храни с високо съдържание на калий: банани, домати, картофи.
Симптоми на магнезиев дефицит в организма

Признаците за недостиг на магнезий в човешкото тяло могат да бъдат различни. В ранните етапи магнезиевият дефицит може да се прояви като:

  • Умора и слабост.
  • Мускулни крампи и спазми.
  • Раздразнителност и нервност.
  • Нарушение на съня и безсъние.
  • Главоболие и мигрена.

Ако дефицитът на магнезий продължи дълго време, могат да се развият по-сериозни проблеми, като аритмии, високо кръвно налягане, остеопороза и депресия.

Калий и магнезий - кардиолог разкри как влияят на сърцето

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес