Въпреки че бадемите обикновено се наричат ядки, те всъщност са ядливи семена с форма на сълза, които са плод на бадемовото дърво. Можете да ги купите обелени или бланширани, когато обелените бадеми се третират с гореща вода, за да се отстрани кафявото външно покритие, оставяйки гладка бяла вътрешност.
Ползите от бадемите могат да включват
1. Порция от около 55 g на ден може да помогне за намаляване на глада и да помогне за загуба на тегло.
Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола
2. Може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
3. Може да подпомогне управлението на кръвната захар.
4. Богат на полезни за мозъка хранителни вещества.
5. Яденето на бадеми или бадемово масло променя микробиома на червата, поддържайки здравето на червата.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Хранителни ползи от бадемите
Порция от 30 g бадеми съдържа:
184kcal / 760KJ
6.3g протеин
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
16,7 g мазнини
11,5 g мононенаситени мазнини
3.1g полиненаситени мазнини
2,1 g въглехидрати
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
2,2 g фибри
72 mg калций
81 mg магнезий
7,19 mg витамин Е
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
14mcg фолат
Въпреки че бадемите са храна с високо съдържание на мазнини, голяма част от тях са под формата на мононенаситени мазнини, които помагат за защита на сърцето чрез поддържане на нивата на холестерола с липопротеини с висока плътност (HDL) спрямо холестерола с липопротеини с ниска плътност (LDL). , който често се нарича „лош“ холестерол .
Топ 5 ползи за здравето от бадемите
1. Може да помогне при загуба на тегло
Още: Лекар: Кафяв ориз - как вляе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Изследване на British Journal of Nutrition установи, че консумацията на ядки като част от здравословна диета, около 55 g на ден, е не само полезно за намаляване на риска от сърдечни заболявания, но също така има ограничен риск от наддаване на тегло . Проучване от 2013 г. също заключава, че бадемите, когато се консумират като лека закуска, помагат за намаляване на глада и не увеличават риска от наддаване на тегло. Това отчасти се дължи на факта, че ядките съдържат редица хранителни вещества, до които намираме труден достъп – това означава, че не сме в състояние да усвоим до 10-15 процента от техните калории .
2. Може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания
Бадемите са богати на хранителни вещества, които помагат за защита на сърцето , включително ненаситени мастни киселини, фитостероли, магнезий, витамин Е, мед и манган. Две проучвания през 2012 г. и 2014 г. установиха, че включването на бадеми във вашата диета може да намали риска от сърдечни заболявания, особено при хора с наднормено тегло. Допълнителни изследвания показват, че консумацията на бадеми помага за намаляване на LDL холестерола , което от своя страна може да помогне за намаляване на риска от сърдечни заболявания.
3. Може да подпомогне управлението на кръвната захар
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Проучване от 2017 г. в Индия при пациенти с диабет тип 2 установи, че включването на бадеми като част от балансирана диета има множество ползи както върху нивата на кръвната захар, така и върху сърдечно-съдовите рискови фактори. Допълнително проучване в Китай също показа, че редовната консумация на бадеми води до по-ниски нива на инсулин на гладно и глюкоза на гладно, така че изглежда, че включването на бадеми като част от здравословната диета може да бъде полезно за тези с диабет. Въпреки това, винаги се консултирайте с вашия лекар, преди да направите каквито и да било промени в диетата си, особено ако сте на предписано лекарство.
В допълнение към това, бадемите са чудесен източник на магнезий, който е известен като важен за контрола на кръвната захар .
4. Може да поддържат мозъка
Бадемите са добър източник на хранителни вещества, които са важни за здравето на мозъка, включително витамин Е, фолат и ненаситени мастни киселини, както и l-карнитин, който е известен със своите невропротективни ползи .
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Необходими са повече опити върху хора , но проучванията върху животни показват, че консумацията на бадеми може да засили паметта .
5. Може да поддържат здравето на червата
Изглежда, че консумацията на бадеми може да е полезна за червата. Проучване от 2016 г. установи, че консумацията на умерени количества бадеми или бадемово масло не само подобрява качеството на диетата както при възрастни, така и при деца, но също така променя състава на микробиома на червата , вероятно отчасти поради високото им съдържание на фибри.
Безопасни ли са бадемите за всички?
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Хората с алергия към ядки трябва да избягват бадемите. Симптомите на алергия обикновено се развиват в рамките на минути и трябва да посетите личния си лекар, ако получите нежелана реакция. Ако обаче това се развие в тежка реакция, известна като анафилаксия, това е спешен медицински случай и трябва да се потърси незабавна помощ.
Малките деца, някои възрастни хора и тези с проблем с преглъщането трябва да избягват цели ядки поради риск от задавяне.
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Бадемите са богати на хранителни вещества, които са важни за здравето на мозъка и сърцето. Освен това е доказано, че те променят положително микробиома на червата и могат да бъдат полезни за тези с диабет, когато се консумират като част от здравословна, балансирана диета. Порция от около 55 g на ден също може да помогне за регулиране на теглото, като спомага за намаляване на глада. Като цяло бадемите са добър избор за храна като част от здравословната диета, въпреки че трябва да се избягват от всеки с алергия към ядки.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.