Бульонът е истинска класика и в кулинарията, и в народната медицина. Той е не само вкусен, но и съдържа много ценни хранителни вещества. Въпреки това, един ароматен костен бульон не е задължително да има положителен ефект върху всички.
Как се приготвя бульон?
Най-добрият домашен бульон трябва да се прави от поне два вида месо, кокали и зеленчуци. Обикновено се добавят моркови, магданоз, целина, праз, зеле и лук. Хубавият бульон също трябва да бъде правилно подправен с чесън, черен пипер на зърна, бахар и дафинов лист. Всички съставки се поставят в голяма тенджера, заливат се със студена вода и се варят поне три часа. Диетолозите препоръчват варене до осем часа на слаб огън. Ниската температура ще гарантира, че хранителните стойности няма да бъдат унищожени по време на готвене. След охлаждане истинският бульон трябва да има консистенция на желе.
Още: Високо кръвно? Да го ликвидираме! Супер ефикасен списък с хитри и народни билета срещу него
Още: Черен мед: Витаминна бомба за имунитет, ето как да го приготвите
Какви свойства има бульонът?
Полезните за здравето свойства на бульона са известни от стотици години. Една купа е пълна с хранителни вещества - селен, фосфор, калций, магнезий и витамин Е. Загрява, има противовъзпалителни свойства, подпомага имунната система и храносмилателната система. Има положителен ефект върху ставите и костите.
Още: Стихотворение на деня, 18 януари, от Иван Вазав
Още: Как тиквените семки влияят на кръвната захар?
Кой НЕ трябва да пие бульон?
Още: Трептене на окото: Защо се получава и кога да потърсите лекар
Експертите посочват, че бульонът не е предназначен за всеки. Хората, страдащи от заболявания на жлъчните пътища, дебелото черво, черния дроб и панкреаса, трябва да избягват редовното ядене на бульон. Хората, страдащи от подагра, трябва да забравят за бульона, защото той съдържа пурини, които повишават нивото на пикочната киселина.
Още: Лекар: Дефицитът на калий поразява сърцето
Още: Лекар: Тези симптоми издават, че черният ви дроб не работи нормално
Хората с непоносимост към хистамин, който е в изобилие в бульона, трябва да го избягват напълно. Ако след консумация на бульона се появят симптоми като главоболие, стомашни болки, обрив или тревожност, бульонът от месо и зеленчуци трябва да се спре. Най-добре е да посетите лекар за съвет.
Бульонът съдържа и глутамин. Това е вещество, което може да повлияе неблагоприятно на невротрансмитерите в нервната система. Глутаминът се трансформира в стимулиращия глутамат и успокояващото вещество GABA. Обикновено двата невротрансмитера се балансират взаимно, но когато има твърде много глутамат, могат да се появят сериозни симптоми. Тревожност, липса на концентрация и нарушения на съня са само част от тях. В бульона не трябва да се добавят подправки, съдържащи глутамат.
Още: Сланина: Най-ефикасният начин да си набавите витамин D през зимата
Още: Здравен съвет за деня, 17 януари: Лекар: Яжте ги редовно, тези подправки предпазват от атеросклероза
Когато готвите бульон, месото и костите трябва да са възможно най-пресни и да идват от надежден източник. Костите може да съдържат тежки метали, които могат да попаднат в бульона, когато супата се готви. По този начин в тялото проникват повече токсини, които имат отрицателно въздействие върху здравето.
Още: Тази трева е чисто здраве - помага при много болести и расте навсякъде