Наричана още остър тонзилит, гнойната ангина представлява възпаление на сливиците. Те са структури в гърлото, а възпаляването се причинява от бактерии обикновено от рода Streptococcus. Това възпаление обикновено предизвиква треска, болка в гърлото и трудности в преглъщането, което води до загуба на апетит.
Д-р Флавио Сакае обяснява развитието на този процес тук.
Лекарят поставя диагноза въз основа на симптомите и наблюдението на гърлото, но може да бъде поискан и микробиологичен тест. След идентифициране на микроорганизма, отговорен за възпалението на сливиците, отоларингологът може да препоръча най-доброто лечение, което обикновено включва употребата на антибиотици. В случаите, когато ангината е често срещана, може да се препоръча операция за отстраняване на сливиците.
Още: Помага ли чаят от джинджифил за болно гърло
Симптоми на гнойната ангина
Главните признаци, възникващи при остър тонзилит са:
- силно възпалено гърло;
- трудно преглъщане;
- висока температура;
- втрисане;
- бели петна в гърлото (гной);
- загуба на апетит;
- главоболие;
- подути сливици;
Острият тонзилит се появява на всяка възраст, но е по-чест при деца. Освен това е по-вероятно да се появи при хора с отслабена имунна система.
Още: Кои са най-добрите храни при болно гърло
Как да потвърдите диагнозата?
Диагнозата се определя от отоларинголог чрез оценка на симптомите и наблюдение на гърлото в кабинета. Като цяло няма нужда от допълнителни изследвания. Има обаче и случаи, в които лекарят може да поиска микробиологичен тест, за да установи коя бактерия причинява инфекцията на сливиците и по-добре да адаптира лечението.
Причинител
Гнойната ангина бива причинявана в повечето случаи от бактерии от рода Streptococcus, които естествено присъстват в устата, без да причиняват никакви симптоми. Въпреки това, поради ситуации, които намаляват действието на имунната система, е възможно те да се размножат и да провокират възпаляване на сливиците. Инфекцията може да се предаде и при вдишване на капчици от кашляне или кихане, които са заразени с бактерии. Въпреки това можете също да получите тонзилит, когато докоснете замърсен предмет, като дръжка на врата, например, и след това пипнете носа или устата, без първо да измиете ръцете си. Ето защо тонзилитът е по-често срещан при децата, тъй като те по-често пъхат замърсени ръце в устата си.
Още: Кои са най-добрите чайове за гърлобол?
Как се извършва лечението?
Гнойната ангина почти винаги се лекува с широкоспектърен антибиотик, като амоксицилин, който елиминира излишните бактерии. Този антибиотик се предписва от лекаря само след оценка и наблюдение на признаците, съответно на степента на тяхната изостреност. Обикновено се наблюдава подобрение на състоянието в рамките на 3 до 5 дни след започване на лечението.
Обаче, ако симптомите все пак не бъдат подобрени или се влошат, лекарят може да назначи микробиологичен тест, за да разбере какъв тип бактерии има в сливиците и да определи подходящото лечение за използване на най-специфичния антибиотик, подходящ за вида идентифицирани бактерии.
При по-хронични случаи, когато болестното състояние продължи повече от 3 месеца или се повтаря, може да се наложи отстраняване на сливиците.
Още: Колко време обикновено продължава гнойната ангина
Опции за домашно лечение
Възможностите за домашно лечение винаги се прилагат като допълнение към лечението, предписано от лекар, и никога като заместител. По същия начин трябва да информирате лекаря за употребата на всякакви домашни средства, защото в крайна сметка те могат да попречат на действието на антибиотика. Въпреки това, едно лечение, което почти винаги може да се използва за облекчаване на симптомите по време на антибиотично лечение, е гаргарата със затоплена солена вода 2 до 3 пъти на ден.
Възможни усложнения
Важно е да лекувате гнойната ангина според инструкциите на лекуващия лекар с цел да се избягнат усложнения от рода на ревматична треска или перитонзиларен абсцес.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!