Руският гастроентеролог д-р Екатерина Кашух коментира какви са здравословните ползи от ябълките. Тя споделя, че пресните млади ябълки имат най-силен положителен ефект върху системите на тялото - те се характеризират с по-високо съдържание на витамини и микроелементи. По-специално, тези ябълки са богати на витамини С и А, както и на калий и магнезий, които ефективно поддържат сърдечната функция.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
По време на съхранение концентрацията на витамини в ябълките намалява все повече и повече (те губят витамин С особено бързо).
Колко грама захар има в една ябълка?
В допълнение, доктор Кашух коментира съдържанието на захарта, съдържаща се в ябълките. Лекарят съветва да не се отказваме от яденето на плодове само защото са сладки.
Защо листата на ябълката пожълтяват?
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
„Една ябълка всъщност съдържа около 11 грама захар. Но това са естествени захари, които се освобождават бавно по време на храносмилането и не водят до внезапни скокове на кръвната захар. Добавената захар, която се използва при приготвянето на храни, е опасна – ябълките я нямат. Много проучвания показват, че яденето на сладкия плод, всъщност е свързано с по-ефективна загуба на тегло и намален риск от развитие на диабет тип 2“, казва гастроентерологът. Специалистът допълва, че възрастен може да яде максимум три ябълки на ден. Печените плодове се усвояват най-добре от организма, пресните могат да предизвикат алергични и други нежелани реакции. При заболявания на стомашно-чревния тракт ябълките са противопоказани.
Полезни свойства на ябълките
Плодът съдържа витамини, каротин, пектин, флавоноид флоридин, кверцетин, катехини, феноли, въглехидрати, органични киселини (ябълчена, лимонена, винена), микро- и макроелементи, дъбилни вещества, диетични фибри. Трябва да се отбележи, че малките кисели плодове са най-наситени с витамини. При дългосрочно съхранение хранителната стойност на плодовете намалява.
Вкусните плодове се отличават с ниско съдържание на калории - 25-48 (в зависимост от сорта) килокалории на 100 грама. Но при термична обработка енергийната стойност се увеличава. Печените плодове съдържат 65 килокалории, а сушените - 250.
По отношение на съдържанието на витамин А, който е отговорен за зрителната острота, ябълките превъзхождат портокалите. А по концентрация на витамин В2 те заемат водеща позиция сред плодовете. Този витамин подпомага храносмилането, контролира растежа и е отговорен за целостта на нервната система. Витамин B9 осигурява правилното вътрематочно развитие и насърчава загубата на тегло.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Витамин С (аскорбинова киселина), съдържащ се в ябълките, е важен за правилното функциониране на организма. Предпазва от инфекции, служи за профилактика на витаминен дефицит и анемия, има противовъзпалително действие, регулира съсирването на кръвта, осигурява здравината и еластичността на кръвоносните съдове и спомага за бързото възстановяване след заболяване. Достатъчно е да изядете 4 плода, за да осигурите на организма дневна доза аскорбинова киселина.
Зеленчуците, които НЕ трябва да засаждате до ябълката
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.