Времето в следващите часове и дни в България ще продължи да бъде неприятно и дори опасно, предупреждават от Meteo Balkans. Причината е, че ще навлезе нов студен атмосферен фронт от северозапад, а над източните райони и от североизток. Така над страната ще проникне студена въздушна маса, която ще доведе след себе си доста неприятни последствия. Според метеоролозите хората трябва да са подготвени, за да се справят с предстоящото особено лошо време.
Специалистите предупреждават, че се очакват валежи и от сняг, и от дъжд, но по-опасното, което ни предстои, са очакваните ветрове. Както вече стана ясно, не е невиждана аномалия в България да вали сняг дори през юни месец.
На 10 април в Дунавската равнина и на много места в Централна Стара планина вятърът ще е изключително силен, а поривите му ще надвишават 80-100 км/ч. От Meteo Balkans предупреждават, че в планините силата на вятъра може да достигне 120 км/ч, което е изключително опасно.
Още: Какво ще е времето до Цветница: Прогнозата на Никол Станкулова
Обезопасяване на домовете
Снимка: iStock
Препоръчва се всякакви лесно подвижни предмети, които по принцип стоят на открито, да бъдат или укрепени, или прибрани на закрито. Може да се очакват различни материални щети като паднали саксии, повреди по оранжериите, леки разрушения по сградите. Трябва да се внимава за счупени клони и паднали дървета, които може да доведат след себе си по-сериозни проблеми като скъсани електрически кабели, смачкани автомобили и, не дай боже, пострадали хора.
Още: "За Великден времето ще е малко разкрачено": Проф. Рачев с прогноза за празниците
Препоръчва се при засилване на вятъра хората да прекарват колкото се може по-малко време навън, да следят прогнозата за времето и да се информират за ситуацията в града, в който пребивават.
Какво да правим при ураганни ветрове
Съветите на експертите са, ако при много силни ветрове се намираме у дома, да изключим тока, водата и газта. Не бива да оставаме на открито заради опасността от падащи отломки от сгради, дървета и други необезопасени предмети. Трябва да завторим плътно всички врати и прозорци. Не бива да забравяме, че при силни ветрове най-често засегнати са покривните конструкции. Ако преценим, може да използваме мазето за убежище.
Ако не сме у дома, а сме някъде навън, добре е да влезем в близка сграда, подлез или да потърсим друг вид подходящ подслон. Ако сме на открито - в планината или полето, трябва да слезем на ниско. Ако сме на плажа, в никакъв случай не бива да влизаме в морето.
Ако пътуваме, трябва да спрем автомобила на открито място, далеч от електропроводи, дървета и скали. Силният вятър е враг на камиони, автобуси и леки автомобили с ремаркета. Ако не можем да спрем, трябва да шофираме бавно.