Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой от видовете хепатит е най-опасен?

13 юли 2022, 15:15 часа

Първите асоциации с думата "хепатит" при хора, които са далеч от медицината, като правило са "смърт" и "нелечима болест". Всъщност това не е съвсем вярно. Разбира се, това е сериозно заболяване, което изисква продължително лечение, но не винаги завършва със смъртта на пациента. Не е възможно да се даде недвусмислен отговор на въпроса кой хепатит е най-опасен. Всяко заболяване в пренебрегвана форма може да предизвика сериозни усложнения.

Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб

Още: Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката

Видове хепатит

В зависимост от причината за появата се различават вирусен, алкохолен, автоимунен, токсичен, бактериален хепатит.

Вирусен хепатит

Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма

Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система

Вирусът е най-често срещаният патоген, но не и единственият. В момента на науката са известни хепатити A, B, C, D, E, F, G. Основните им разлики са в метода на заразяване и агресивността на ефекта върху черния дроб.

Хепатит А

Заразяването става чрез използване на мръсна вода, храна, чрез неизмити ръце. Хепатит А се боледува веднъж, най-често в детска възраст, след което се изгражда имунитет за цял живот. Клиничната картина при възрастни има изразена симптоматика. Опитен лекар може лесно да постави правилната диагноза.

Диагностицирането на жълтеница при дете е по-трудно, тъй като при децата тя често протича или безсимптомно, или има симптоми, подобни на грип или ТОРС. В този случай е необходимо да се вземат тестове за определяне на повишеното ниво на билирубин и чернодробни ензими.

Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари

Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?

Хепатит Б

Този вид заболяване е по-опасно от предишното. Хепатит В се предава по кръвен път, по полов път, от майка на дете по време на бременност. Чрез ръкостискане, прегръдки, използване на един съд заразяването е невъзможно. Вирусът обаче е силно заразен и може да се запази в околната среда до седем дни. Инкубационният период обикновено продължава от няколко седмици до шест месеца.

Хепатит С

Най-опасният хепатит от всички. Младите хора са най-податливи на това заболяване. Пътят на предаване е чрез нестерилна спринцовка, по-рядко при незащитен полов акт със заразен човек.

Хепатит С се нарича "нежният убиец" поради факта, че заболяването дълго време протича безсимптомно. По правило пациентът търси медицинска помощ, когато черният дроб е почти напълно засегнат от цироза или рак. Човек може да бъде носител на болестта и да не знае за това.

Хепатит D

Сам по себе си този тип не се диагностицира. Развива се изключително "в дует" с други вирусни заболявания. Най-често при хепатит В. Този тандем е изключително опасен и страшен, защото пациентът веднага получава двоен удар в черния дроб.

Единственият начин за заразяване е чрез кръвта. Симптомите са същите като при хепатит В: повишена умора, загуба на сила, внезапна загуба на тегло, болка в дясната страна, гадене, повръщане с примеси на жлъчка.

Хепатит Е

Хепатит Е е най-опасен за бременни жени поради факта, че може да провокира преждевременно раждане, обширна цироза и инфекция на детето. При увреждане на бъбреците не е изключена смърт на майката и плода.

Хепатит: Видове, симптоми и лечение

Алкохолен хепатит

Този вид заболяване с право се нарежда на второ място по честота след вирусното. Алкохолизмът е бичът на съвременността. Системното поглъщане на етилов алкохол води до смърт на чернодробните клетки. Те се заместват от мазнини и съединителни. Пациентът развива стеатоза и цироза. Последното не позволява на органа да работи нормално и води до неговата смърт.

Автоимунен хепатит

При този вид заболяване човешката имунна система сама унищожава здравите чернодробни клетки, като ги приема за чужди. При продължителен ход на заболяването органът умира. Автоимунният хепатит е по-чест при жени над 50 години или при млади момичета под 30 години. Коварството на заболяването е, че дълго време протича безсимптомно и е трудно да се диагностицира в ранните стадии.

Токсичен хепатит

Основната цел на черния дроб е да филтрира всичко, което влиза в тялото. Случва се в него да се натрупват твърде много токсични вещества и токсини. Тогава нормалното функциониране вече не е възможно, чернодробните клетки започват да умират.

Бактериален хепатит

Точно като вирусите, бактериите могат да заразят черния дроб. Този вид заболяване може да бъде първично и вторично. Последният по-често се диагностицира при новородени със стрептококови и стафилококови инфекции.

Кой е по-страшен и по-опасен?

След като проучихме патогенезата на видовете, можем да кажем, че най-коварният от тях е хепатит С.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес