Ракът на кожата е заболяване, което се развива по-често сред русите и светлокожи хора. Това каза за Радио „Фокус“ – Велико Търново д-р Стела Денчева, управител на специализирана белодробна болница във Велико Търново. Тя припомни, че слънчевите алергии и ракът на кожата не са свързани.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
"Първото заболяване може да засегне всеки, а при второто има определени закономерности. Ракът на кожата се предизвиква от продължителното облъчване на слънчева светлина и по-специално на ултравиолетовата част от тази светлина. По-светлите хора са по-чувствителни и по тази причина, когато се излагат по-продължително време на слънчева светлина, това е предпоставка за развитие на рак на кожата. Обикновено е хубаво да се знае, че по-светлите хора са по-малко защитени от ултравиолетовите лъчи, а в кожата на по-тъмните хора, разбирайте тези с кестеняви коси и естествен тен, има един пигмент, който се нарича мелатонин, който осъществява известна защитна функция", обясни специалистът.
Тя бе категорична и, че взимането на превантивни мерки срещу заболяването, е задължително. Основните са използването на защитни лосиони с ултравиолетов фактор и избягването на слънчевата светлина в часовете от 12.00 до 17.00 часа.