Маслините са вкусна добавка към много средиземноморски ястия. Те са не само вкусни, но и съдържат много ценни хранителни вещества. Маслините се предлагат в предимно два цвята - зелени и черни, които се различават по вкус, цвят и съдържание на полезни за здравето вещества. Кои маслини са по-здравословни? Зелени или черни? Сега ще обясним!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Какво представляват маслините?
Маслините са плод на маслиново дърво, което расте предимно в средиземноморските страни и Африка. Отглеждат се много сортове, които се различават не само по цвят и вкус, но и по аромат и размер. Най-популярният сорт е европейската маслина, която е добре позната в България. Маслините се предлагат в три цвята: зелено, черно и кафяво. Цветът на маслините зависи от момента на бране.
Още: Коя е най-добрата марина за съхранение на маслини
Зелени маслини – те се берат преди да са узрели, но вече са достигнали правилния размер. Сезонът им е септември.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Кафявите маслини се берат малко преди да узреят напълно. Понякога те придобиват нюанси на лилаво и червено.
Черни маслини – беритбата се извършва през декември, когато плодът е напълно узрял.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Може ли да се ядат маслини при подагра
Здравословни ли са маслините?
Маслините са част от средиземноморската диета от стотици години. Не без основание експерти, лекари и диетолози посочват, че този начин на хранене е най-полезният. Свежите и натурални продукти са тайната на здравето на жителите на тези страни. Маслините са един от важните елементи на тази диета.
Те са източник на здравословни мазнини и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, предотвратяват много заболявания и забавят ефектите от стареенето. Маслините поддържат сърцето и помагат за изграждане на имунитет. Благодарение на съдържанието на фибри, те имат положителен ефект върху храносмилателната система. Отличен източник са на фосфор, мед, желязо и калий.
Кои маслини са по-полезни? Зелени или черни?
Още: Знаете ли как всъщност се правят черните маслини
Както зелените, така и черните маслини са здравословни добавки към много ястия, които си струва да включите в диетата си. И двата вида маслини имат сходна калорична стойност. Порция от 100 гр е приблизително 130 калории. Черните маслини са деликатни и меки на вкус, докато зелените са горчиви и твърди.
Маслините се различават не само по цвят и вкус, но и по съдържанието на един от минералите. Зелените маслини съдържат много повече натрий от черните маслини. Порция от 100 гр зелени маслини може да съдържа над 1550 мг. Наполовина по-малко от него има в черните маслини. Струва си да обърнете внимание на това, когато избирате маслини в магазина. Твърде много натрий във вашата диета може да бъде опасно за вашето здраве и да причини много заболявания.