Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои храни се препоръчват за понижаване на еритроцитите?

03 февруари 2025, 07:15 часа

Броят на еритроцитите – червените кръвни клетки – се установява чрез пълна кръвна картина. Основната им функция е доставяне на кислород до тъканите чрез съдържащият се в тях хемоглобин. Обикновено се обсъжда намаляването на броя на еритроцитите под референтните стойности на конкретната лаборатория, тъй като това сочи анемия от различен произход, но увеличеният брой еритротици също се оказва алармиращ симптом.

Еритроцити под референтните стойности – кога се наблюдава понижаване на еритроцитите?

Малкият брой еритроци, установени с изследване на кръвта, е алармиращ лабораторен показател, който изисква уточнение с лекаря, назначил изследването, тъй като понижаване на еритроцитите се наблюдава при анемия, голяма кръвозагуба, сериозни заболявания като нарушена еритропоеза в костния мозък, отравяне, бъбречни заболявания, неоплазми и др. Подходът на лекаря и методите за лечение зависят както от причината за понижения брой еритроцити, така и от вида на анемията, която може да е първична или вторична – резултат от друго заболяване. Ниският брой еритроцити се диагностицира и установява по време на изследвания много по-често от повишените показатели. В медицината обаче много хубаво не е на хубаво или високият брой еритроцити – червени кръвни клетки над референтните стойности не означават, че пациентът се радва на отлично здраве. Напротив. Високият брой еритроцити също сочи проблем.

40% от жените страдат от дефицит на желязо. Как да разпознаем симптомите?

Inserted Image

Еритроцити над референтните стойности – кога се наблюдава повишаване на еритроцитите?

Увеличаване на броя на еритроцитите се наблюдава рядко. Подобна лабораторна находка може да означава тежка дехидратация, както и полицитемия вера – хематологично заболяване, при което се наблюдава увеличен брой не само на еритроцитите, но и на хемоглобина и тромбоцитите. Заболяването е сериозно, тъй като нелекувано води до висок риск от подагра, инсулт, инфаркт, левкемия. Начините за намаляване на броя на еритроцитите зависят от конкретните причини, от заболяването, довело до увеличаването им. В някои случаи с прием на определени храни понижаване на еритроцитите се наблюдава.

Всяка година 1400 - 1500 българи се разболяват от злокачествено заболяване на кръвта

Храни за понижаване на еритроцитите

Често обсъждана тема е кои храни помагат при анемия, защо да се консумират богати на желязо храни при ниски ертитроцити, но какво да сложим на масата си, ако червените кръвни клетки са над необходимото, е тема, която почти не се коментира. Причината вероятно е свързана с факта, че високи нива на еритроцитите се наблюдават рядко и при състояния, при които едва ли елементарна промяна в режима на хранене ще доведе до желаните резултати. И все пак пациентите могат да подпомогнат медицинската терапия с правилната храна, макар ролята ѝ в случая да е допълваща.

4 храни и напитки, които могат да ви спасят от дехидратация

Inserted Image

При дехидратация е възможно пациентите да помогнат за оздравителния процес с консумация на храни, съставени предимно от вода, които да рехидратират организма. При тежки случаи на дехидратация обаче само храненето не би могло да помогне на пациента – необходима е спешна лекарска намеса, тъй като тежката дехидратация представлява риск за живота. Храни, които хидратират тялото бързо и пълноценно са:

  • краставиците и айсберг, които имат най-високо съдържание на вода от всички твърди храни – 96%,
  • целина, репички, марули – 95% от съдържанието им е вода,
  • домати и тиквички – съдържат 94% вода,
  • зеле, карфиол, гъби, спанак и ягоди, чието водно съдържание е 92%,
  • диня – 91% вода.

Как да получите повече електролити и да останете хидратирани?

Inserted Image

Всички тези храни са работещо решение обаче при по-леки случаи на дехидратация, както и когато се стремим да поддържаме тялото си хидратирано, а не когато пациентът е с много тежка дехидратация.

За намаляване на броя на червените кръвни клетки лекарите съветват пациентите с полицитемия вера да преустановят вредните навици, да приемат адекватно количество течности и да консумират предимно плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и протеини като овес, кафяв ориз, киноа, птиче месо, риба, бобови растения и тофу, авокадо, ядки, семена и зехтин, обезмаслено мляко и сирене, както и разнообразни плодове и зеленчуци.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Източници: UCLAhealth и Redcliffelabs

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес