Диабет тип 2 е епидемия на нашето време. В момента около 415 милиона души в света страдат от него, от които всеки трети човек не знае за собственото си заболяване. Повишаването на заболеваемостта е свързано с друга епидемия – затлъстяването. Така нареченият Западен модел на живот - намаляването на физическата активност, увеличаването на консумацията на въглехидрати и мазнини, допринесе за увеличаване на броя на хората с наднормено тегло.
Мастната тъкан е не само енергиен склад, но и източник на множество вещества, които допринасят за развитието на инсулинова резистентност и хиперинсулинемия, което води до въглехидратни нарушения – нарушена гликемия на гладно, нарушен глюкозен толеранс и диабет.
Симптомите на диабет тип 2 могат да бъдат най-различни. Честите симптоми като загуба на тегло, повишена жажда и уриниране обикновено са свързани с високи нива на кръвната захар. Ако тежката хипергликемия е придружена от дехидратация, упорито повръщане и силна коремна болка могат да бъдат тревожни симптоми.
По-често обаче симптомите на диабета са нетипични – отпадналост, сънливост, нарушена концентрация, намалена зрителна острота, повтарящи се инфекции на пикочните пътища или половите органи, трудно заздравяващи рани. Диабетът често се диагностицира едва след появата на съдови усложнения, като коронарна болест на сърцето, инфаркт, инсулт и атеросклероза на долните крайници. Следователно подозрението за диабет често се прави не от интернист, а от офталмолог, зъболекар, дерматолог, съдов хирург или кардиолог,
Ние диагностицираме диабет, ако нивото на глюкозата на гладно е ≥126 mg/dl два пъти. За типични симптоми е достатъчна еднократна тестова стойност на глюкоза от ≥200 mg/dL по всяко време на деня. В съмнителни ситуации е препоръчително да се направи тест за натоварване с глюкоза от 75 г. Кръвта се взема на празен стомах и 2 часа след изпиването на глюкозния разтвор. Стойност от ≥200 mg/dL на 2 часа показва диабет, независимо от наличието на симптоми. Важно е, че диабетът не може да бъде диагностициран чрез измерване на глюкоза с глюкомер.
Рисковата група на хората, изложени на риск от развитие на диабет, включва хора с:
- наднормено тегло или затлъстяване
- диабет, възникващ в семейството (родители или братя и сестри)
- заседнал начин на живот,
- от околната среда /например на работното място/
- при такива, на които в предишно проучване се съобщава за преддиабет (нарушена глюкоза на гладно, нарушен глюкозен толеранс),
- с хипертония (≥ 140/90 mm Hg),
- с дислипидемия [HDL холестерол <40 mg / dL (<1,0 mmol / L) и / или триглицериди> 150 mg / dL (> 1,7 mmol / l)],
- със сърдечно-съдови заболяване,
- жени със синдром на поликистозните яйчници,
- жени с гестационен диабет,
- жени, родили дете с тегло по-голямо от 4 кг.
Ако искате вие да не сте от тези групи, хранете се здравословно, водете активен начин на живот, не приемайте стимуланти.