Терминът „аритмия“ включва голяма група заболявания, съчетаващи различни ритъмни и проводни нарушения на сърцето. Точна диагноза може да постави само специалист - аритмолог или кардиолог, при условие че тези нарушения са записани на ЕКГ, казва кардиологът д-р Наталия Платонова.
Кога аритмията е опасна?
„Има редица аритмии, които застрашават живота на пациента. Например камерните аритмии могат да доведат до загуба на съзнание и дори сърдечен арест, казва лекарят. По време на предсърдно мъждене и трептене в кухините на сърцето се образуват кръвни съсиреци, които навлизат в кръвния поток и блокират достъпа на кръвта до мозъка, червата и бъбреците“, пояснява специалистът.
Лекар: Тези симптоми издават опасна сърдечна аритмия
При аритмия пациентите отбелязват бърз ритмичен или неправилен сърдечен ритъм. Често се казва, че сърцето "трепери" или "замръзва". В този случай пулсът може да бъде както висок, така и нисък.
Такова сърцебиене понякога е придружено от слабост, замаяност, дори загуба на съзнание и усещане за недостиг на въздух.
„Опасно е, ако кръвното налягане спадне на фона на симптоми на аритмия. Това е причина спешно да потърсите медицинска помощ”, казва лекарят.
Защо се появява аритмия?
Аритмиите имат много причини, както сърдечни, така и несвързани със сърцето. Екстракардиална аритмия може да се развие поради:
- заболявания на щитовидната жлеза;
- анемия;
- интоксикация;
- нарушения на електролитния метаболизъм.
Причините за сърдечна аритмия могат да бъдат наследственост или заболявания на сърдечно-съдовата система, които водят до нарушения на ритъма:
- хипертония;
- коронарна болест на сърцето;
- кардиомиопатия;
- възпалителни сърдечни заболявания.
Как се лекува аритмията?
"Ако се подозира аритмия, пациентът незабавно се изпраща за ЕКГ. Ако обаче аритмията е преходна, тя може да не се установи по време на изследването. След това пациентът се изпраща на ежедневен ЕКГ мониторинг: към него са прикрепени сензори, които записват ЕКГ през целия ден. Изследването се провежда амбулаторно, когато човек води обичайния си начин на живот”, казва кардиологът.
"В някои случаи, с редки епизоди на аритмия, може да се извърши многодневно ЕКГ наблюдение, което отнема до седем дни. Ако пациентът има несърдечна аритмия, тогава основното лечение е насочено към заболяването, което причинява нарушения на сърдечния ритъм. Така че, в случай на хипертиреоидизъм, хормоните на щитовидната жлеза ще бъдат разгледани първо. Когато нивото им е нормално, сърдечният ритъм също ще се възстанови", допълва още експертът.
„При аритмия лекарят може да предпише лекарства, които трябва да се приемат по време на пристъпа, както и след това за профилактика. При възникване на животозастрашаваща аритмия лекарите правят кардиоверсия, опит за възстановяване на нормалния ритъм с електрошок”, обяснява кардиологът.
Ако медикаментозното лечение не помогне или е невъзможно да се приложи, пациентът се насочва към радиочестотна аблация, минимално инвазивна операция, при която източникът на аритмията се унищожава с електрически ток.
Какво не трябва да правите, ако имате аритмия?
"Има много видове аритмии и това, което се използва при лечението на една патология, може да бъде животозастрашаващо при друга. Поради това не трябва да се прилага самодиагностика и самолечение. Специалистът трябва да разпознае аритмията и да състави план за лечение, който определено ще даде алгоритъм на действие, ако възникне атака на конкретна аритмия", казва още лекарят.
В кои дни дни рискът от аритмия е по-висок?
Важно: Материалът е само за информативни цели. Консултирайте се със специалист и не се самолекувайте!