По време на процеса на ферментация киселото зеле претърпява химично разграждане, което повишава хранителната му стойност. Тъй като киселото зеле е богат източник на пробиотици, витамини и минерали, то подпомага храносмилането и укрепва имунната система.
Още: Лекар: Ако този кръвен показател е повишен, борбата с холестерола е безуспешна
Още: Тази млечна напитка сваля ударно холестерола
Изданието Very well health изброява 9 доказани ползи от този продукт за организма.
Хранителна стойност на киселото зеле
Киселото зеле е с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на витамини и минерали, които поддържат цялостното здраве.
Една порция кисело зеле съдържа:
Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?
Още: Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза
- калории – 27;
- мазнини - 0,2 грама;
- въглехидрати – 6,08 g;
- фибри - 4,12 g;
- протеин - 1,29 g;
- калций - 42,6 милиграма;
- магнезий - 18,5 mg;
- натрий - 939 mg;
- желязо - 2,09 mg;
- витамин С - 20,9 mg;
- витамин К - 18,5 микрограма.
Киселото зеле съдържа и съединението сулфорафан, което има антиоксидантни, антимикробни и противовъзпалителни свойства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това
Лекар: Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?
9 доказани ползи от киселото зеле
Богато на пробиотици, киселото зеле помага за разнообразяване на микробиома с полезни бактерии, което от своя страна може да помогне с храносмилането. Киселото зеле също съдържа храносмилателни ензими, които помагат за разграждането на храната и правят някои хранителни вещества по-лесни за усвояване. Той също така увеличава количеството хранителни вещества, които получавате от други храни.
Въпреки че процесите на ферментация могат да намалят хранителната стойност на пробиотичните храни, киселото зеле може да задържи полезните бактерии в състава си, въпреки това.
Още: Може ли лекарствата да се пият с чай?
Още: Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за организма през зимата
Антиоксидантите в състава му помагат в борбата със свободните радикали, намалявайки възпалението, което потенциално може да доведе до заболявания като рак. Съединението индол-3-карбинол, намерено в киселото зеле, е ключов играч, който според изследователите има противовъзпалителни свойства и може да се бори с рака.
Като подобряват микрофлората на червата и стомашно-чревния тракт, пробиотиците в киселото зеле предпазват от чужди микроби, които могат да предизвикат реакция на имунната система. Някои изследвания показват, че храни, богати на пробиотици, като кисело зеле, могат да намалят шанса ви да получите настинка или инфекция на пикочните пътища (UTI). Изследванията също така показват, че нивата на витамин С в киселото зеле може да са по-високи, отколкото в други подобни зеленчуци.
Намалява стреса и поддържа здравето на мозъка - учените са изучили взаимодействието между червата и мозъка и са откривали че техните връзки и сигнали влияят пряко на различни функции на тялото
Съдържанието на пробиотик в киселото зеле поддържа здравословна среда на чревни бактерии, което вероятно има положителен ефект върху баланса на хормоните на стреса, намаляването на стреса и други аспекти на здравето на мозъка. Изследванията показват също, че ферментиралите храни могат да помогнат за подобряване на настроението, паметта и симптомите на психични заболявания като депресия и тревожност.
Витамин К подпомага минерализацията на костите, като канализира калция в костите, вместо да го съхранява в артериите. Витамин B насърчава здравето на метаболизма, като помага на тялото да метаболизира ключови хранителни вещества, за да поддържа здрави кости и да намали риска от остеопороза. Съдържащите се в киселото зеле фибри, магнезий и калций спомагат за увеличаване плътността на костите, предпазвайки ги от счупвания.
Може да помогне при загуба на тегло - тази ферментирала храна е с високо съдържание на фибри, което може да ви помогне да се чувствате сити по-дълго и с по-малко калории. Освен това пробиотиците, открити в киселото зеле, могат да повлияят на начина, по който тялото интерпретира сигналите за глад, метаболизира калориите и съхранява излишните мазнини.
Доказано е, че съдържащите се в зелето антиоксиданти намаляват риска от развитие и разпространение на ракови клетки, по-специално рак на органи като:
- черен дроб;
- дебело черво;
- панкреас;
- стомашно-чревния тракт;
- простатата.
Процесът на ферментация на киселото зеле може да произведе съединения, които ограничават растежа на предраковите клетки. Едно проучване установи, че яденето на повече кисело зеле значително намалява риска от рак на гърдата при определени популации.
Изследванията показват, че пробиотиците и фибрите в киселото зеле помагат за понижаване на холестерола и леко понижаване на кръвното налягане при хора с хипертония. Освен това, киселото зеле, източник на витамин К, може потенциално да играе роля в намаляването на риска от сърдечни заболявания, като блокира натрупването на калций в артериите.
Лекар: По колко кисело зеле на ден сваля холестерола?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!