Кардиологът д-р Ярослав Ашихмин споделя кой е най-добрият хляб при хиертония.
Най-добрият хляб при хипертония
Експертът допълва, че за хората с хипертония пълнозърнестият хляб и тестените изделия са сред най-предпочитаните храни.
Кардиологът споделя какви храни трябва да присъстват в диетата на хората с хипертония, тоест хронично високо кръвно налягане. Лекарят казва, че отделна група продукти, които е важно да се консумират от пациентите с хипертония за подобряване на кръвното налягане, са източниците на антиоксиданти - предимно различни горски плодове.
Кой е най-подходящият заместител на хляба?
„150-200 грама горски плодове на седмица покриват нуждата от антиоксиданти“, споделя лекарят.
Също така, добави кардиологът, при хипертония е важно да се ядат правилните хляб и тестени изделия - пълнозърнести продукти, които осигуряват на тялото фибри. Благодарение на консумацията на фибри, усвояването на мазнините се забавя и кръвоносните съдове стават по-добре защитени от образуването на плаки, които нарушават проводимостта на кръвта и допринасят за увеличаване на нейния натиск върху съдовите стени.
„Важно е да се ядат пълнозърнести продукти, тоест неполирана елда, кафяв ориз, пълнозърнест хляб, пълнозърнести тестени изделия“, казва д-р Ярослав Ашихмин.
Лекарят също така обръща внимание на факта, че нормализирането на кръвното налягане в артериите и съдовете се улеснява от консумацията на зеленчуци - този продукт съчетава фибри с богат набор от микроелементи, които имат благоприятен ефект върху съдовата тъкан.
„Сиренето, млечните продукти и бялото месо не са вредни за хипертониците“, допълва кардиологът.
Лекарят счита средиземноморската диета и нейния вариант, диетата DASH, за най-добрата диета при съществуваща хипертония.
Разрешени продукти в тези хранителни режими са:
- зеленчуци;
- плодове;
- пълнозърнести храни;
- боб и леща;
- зехтин и слънчогледово масло;
- ядки и семена;
- риба;
- яйца;
- млечни продукти;
- птиче месо (в умерени количества);
- червено вино (в умерени количества).
Забранени продукти:
- червено месо (в големи количества);
- захар;
- рафинирани продукти;
- бързо хранене.
Само опитните градинари НЕ изхвърлят стария хляб
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.