Кардиологът Самия Мора отбелязва средиземноморската диета като най-добрия избор за удължаване на живота на жените, съобщава The Sun. Експертът посочва и 5 храни, които задължително трябва да присъстват в нея - сьомга, горски плодове, зеле, ядки, кисело мляко.
Храните, които удължават живота на жените
Д-р Маура подчертава, че за да поддържат здравето и дълголетието, жените трябва да включват много плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни и риба в диетата си. Тя подчерта, че именно този подход към храненето помага за подобряване на здравето и удължаване на живота.
Според д-р Мора спазването на средиземноморска диета значително намалява риска от преждевременна смърт. Това заключение е направено въз основа на 25-годишно проучване, включващо повече от 23 хиляди здрави жени на възраст над 45 години.
Лекар: 4 хранителни навика, които удължават живота
Проучването установи, че жените, които стриктно се придържат към диетата, имат приблизително 23% намален риск от преждевременна смърт, дори след като се вземат предвид фактори като тегло, височина и нездравословни навици, включително консумация на алкохол.
„Поддържането на здравето изисква разнообразна и балансирана диета. За жените някои храни имат особено благоприятен ефект върху тялото“, казва специалистът.
„Сьомгата е богата на здравословни мазнини, които подпомагат здравето на сърцето, намаляват възпалението и поддържат здравето на мозъка“, казва специалистът.
Витамин D, съдържащ се в сьомгата, е важен за здравето на костите и имунната система. Сьомгата е отличен източник на протеин, който е от съществено значение за възстановяването и растежа на тъканите.
„Опитайте се да включите сьомга в диетата си поне два пъти седмично“, съветва специалистът.
„Плодовете като боровинки, малини и ягоди са богати на антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане и намаляват възпалението. Те съдържат витамин С, който поддържа имунната система и подобрява здравето на кожата. Плодовете са с високо съдържание на фибри, което насърчава здравословното храносмилане и ви кара да се чувствате сити. Добавете горски плодове към кисело мляко, зърнени храни или ги яжте като лека закуска самостоятелно", казва експертът.
„Кейлът е богат на витамини К, С и А, както и на фолат и желязо, което е важно за цялостното здраве и предотвратяването на анемия. Кейлът съдържа антиоксиданти, които помагат в борбата с възпаленията и хроничните заболявания. Използвайте кейл в салати, супи или като гарнитура", казва кардиологът.
„Киселото мляко съдържа полезни бактерии, които поддържат здравето на червата и имунната система. То е богато и на калций, който е от съществено значение за здравето на костите и предотвратяването на остеопороза. Киселото мляко е добър източник на протеин, който помага за възстановяването на мускулите и тъканите. Изберете кисело мляко без добавена захар и добавете пресни плодове или ядки за допълнителен вкус и ползи", казва д-р Маура.
Експертът допълва, че ядки като бадеми, орехи и шамфъстък са богати на моно- и полиненаситени мазнини, които са полезни за сърцето ви. Те съдържат протеини и фибри - компоненти помагат за поддържане на енергия и ситост през целия ден.
"Консумирайте малка шепа ядки като лека закуска или ги добавете към салати и зърнени храни", казва специалистът.
Този евтин зеленчук удължава живота с 10 години
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.