Ако не се храните правилно, водите нездравословен начин на живот и не спортувате достатъчно, вие сте изложени на риск от високо кръвно налягане. Това споделя руският кардиолог д-р Олег Варфоломеев.
Някои прости промени в начина на живот, които могат да доведат до значително намаляване на кръвното налягане, включват загуба на тегло, ограничаване на солта, редовна физическа активност, намалена консумация на алкохол, спиране на тютюнопушенето и придържане към здравословна растителна диета. Също така е важно да увеличите приема на калий, според експерта. Той изброява и храните, които съдържат този минерал в достатъчни количества. Благодарение на редовната им консумация може да се предпазите от високо кръвно.
Храните, които трябва да консумирате, за да се предпазите от високо кръвно
Калият е жизненоважен – всяка клетка в тялото ни се нуждае от минерала. Без него сърцето, мускулите и нервната система не работят правилно, в резултат на това се появяват крампи, сърцебиене, учестен пулс и проблеми с налягането.
Учени: Този вкусен плод сваля бързо кръвното
"Заедно с магнезия, калият стабилизира дейността на сърцето. Това е важно за сърдечния ритъм. Тези два минерала се отразяват положително на неговата функция, свързана с изпомпването на кръвта", казва д-р Олег Варфоломеев.
Кардиологът препоръчва да се консумират повече от 3000 милиграма калий на ден. На първо място е необходимо те да се набавят чрез храната. Лекарят пояснява, че прием на калий до 3000 mg може да се постигне само с четири до пет порции плодове и зеленчуци на ден.
Експертът изброява и храните, в които този минерал се съдържа в най-големи количества. В 100 грама от тях съдържанието на калий е съответно:
- соеви зърна: 1800 мг
- сушени кайсии: 1370 мг
- сушени праскови: 1340 мг
- шамфъстък: 1020 мг
- фурми: 676 мг
- кейл: 490 мг
- брюкселско зеле: 450 мг
- картофи (варени, с кората): 443 mg
- банани: 382 мг
Вижте още: Лекар разкри по колко картофи на седмица вредят на сърцето и повишават кръвното
Препоръката за увеличаване на приема на калий не се отнася за хора с напреднало хронично бъбречно заболяване.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!