Минералната вода се нарича така с причина: напитката съдържа много полезни вещества, съобщава изданието The Health Site.
Въпреки това, не трябва да я пиете всеки ден без лекарско предписание. Ежедневната консумация на тази здравословна на пръв поглед напитка крие определени рискове.
Възможно ли е да се пие минерална вода всеки ден?
Минералната вода може да бъде трапезна и лечебна. В първия случай няма изразен вкус, може да се пие без ограничения, освен ако няма индивидуални противопоказания.
6 храни, които утоляват жаждата по-добре от водата
Лечебната вода помага за профилактиката на различни заболявания, така че трябва да се пие в строго дозирани количества. Но що се отнася до втората разновидност, само лекар може да я предпише.
Неконтролираната консумация на минерална вода застрашава със следните здравословни проблеми:
- предязвено състояние поради повишената минерализация на напитката;
- риск от образуване на кръвни съсиреци поради повишени нива на калций в кръвта;
- нарушение на водно-солевия баланс;
- образуване на камъни в бъбреците и др.
Основни полезни свойства на минералната вода
Минералната вода има много полезни свойства, поради което е толкова търсена. Течността от естествени източници има способността да променя биохимичния състав на тялото и има изразен терапевтичен ефект. Пиенето на такава вода ускорява възстановяването, активира защитните сили и дава енергия. Това е добър начин за възстановяване на киселинно-алкалния баланс. Други положителни ефекти включват:
- Подобряване вида и състоянието на кожата, косата и ноктите.
- Укрепване на костната и зъбната тъкан.
- Регулиране на нивата на хемоглобина.
- Възстановяване на нормалната функция на черния дроб и бъбреците.
- Подобряване на паметта и интелектуалните способности.
- Укрепване на нервната система.
- Поддържане на имунитета.
Ако течността е обогатена с желязо, се препоръчва да се пие на хора с анемия. При патологии на щитовидната жлеза се препоръчва да се пие вода, обогатена с йод. Водите, съдържащи много натрий, помагат за нормализиране на кръвното налягане. При уролитиаза е препоръчително да се пие хидрокарбонатна вода.
Можете да стимулирате метаболитните процеси в организма и да подобрите работата на стомашно-чревния тракт с помощта на хлоридни, хлоридно-сулфатни и хлоридно-бикарбонатни минерални води. Те също се препоръчват да се консумират при гастрит с ниска киселинност.
При язва на стомаха или дванадесетопръстника, гастрит с висока или нормална киселинност, който е станал хроничен, ще бъдат полезни хидрокарбонатни сулфатни води, които съдържат малко соли и въглероден диоксид.
При хронични възпалителни патологии на дебелото и тънкото черво - ентерит, колит, ентероколит с разстройство на изпражненията, се препоръчва консумацията на хидрокарбонатни сулфатни течности, обогатени с калциеви соли със средна или ниска концентрация на въглероден диоксид и други соли.
Ендокринолог: Това е първото нещо, което трябва да направите сутрин
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!