Хрянът е подправка, чиито лечебни свойства са известни най-вече при лечението на настинка и кашлица. Но те не се изчерпват единствено до тези неразположения. Тази подправка е от полза за тялото не само при сезонни заболявания.
Полезни свойства на хряна
Полезните свойства на хряна се дължат на факта, че той изобилства от полезни вещества, необходими за човешкото тяло.
Руският ендокринолог и кандидат на медицинските науки д-р Елена Сюрашкина отбелязва, че тази подправка е склад на фибри, етерични масла, фитонциди, витамин С, В1, В2, В3, В6, Е, фолиева киселина. Съдържа много калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, манган, мед и арсен.
Съставката, която бабите задължително добавят към бидона с кисело зеле
Експертът споделя и още едно важното качество на хряна - концентрацията на витамин С в него е много по-висока, отколкото в портокалите и дори в лимоните, и може да се сравни само с касиса.
Как действа хрянът при настинка?
Съдържащите се в него фитонциди убиват болестотворните микроби. Най-често хрянът се използва за лечение и профилактика на ТОРС, кашлица, тонзилит.
Етеричните масла, които влизат в състава му, улесняват отделянето на храчки при кашлица, особено ако хрянът се използва заедно с мед, като се спазват равни пропорции. Трябва да приемате това лекарство два до три пъти на ден в количеството от една чаена лъжичка. Разреденият сок от хрян с мед също е добро средство за болки в гърлото, но е важно редовно да изплаквате устата си с този разтвор.
Хрянът – естествен антибиотик + още доказани ползи за здравето
Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден ядете по малко хрян?
Д-р Елена Сюрашкина споделя, че редовната консумация на хрян може да повиши тонуса на тялото, да стимулира производството на енергия, да помогне в борбата с настинките и да ги предотврати.
Консумирана ежедневно, тази подправка е натурален лек не само при настинки. При диабет нормализира нивата на кръвната захар.
Хрянът активира храносмилането и подобрява метаболизма. Той е показан за хора, които искат да отслабнат. Тази подправка може да се включи в диетата при редица заболявания на жлъчния мехур, черния дроб и бъбреците.
Бабини рецепти с хрян при разширени вени
Това се дължи на факта, че тя е холеретик и диуретик с естествен произход. Хрянът ще помогне и на страдащите от скокове на кръвното налягане, той е незаменим за възстановяване на еластичността на съдовата стена. Основното е да сте сигурни, че при вас няма противопоказания за консумацията на тази подправка.
Въпреки това дори абсолютно здрави хора трябва да внимават с нея: прекомерната консумация на хрян може да предизвика неприятни симптоми, свързани със стомашно-чревния тракт.
Колко хрян може да се яде на ден?
Основно правило в случая е умереност. Следователно половин или една чаена лъжичка хрян ще бъде достатъчна на ден, за да получите ползите от подправката описани по-горе.
Ползите от хряна, за които дори не подозирате
Хрянът може да се консумира в комбинация със заквасена сметана в съотношение 1:1, за да смекчите пикантния му вкус.
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и на консултацията със специалист. Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение. При наличието на специфичен здравословен проблем се консултирайте с лекар!