Пилешкото месо се счита за диетично и полезно месо, но ежедневната консумация може да доведе до негативни последици. В случая може да доведе до дразнене и обриви по кожата, честа слабост, хронична умора, косопад, влошаване на състоянието на зъбите. Тези симптоми са причинени от лоша диета, включително премахване на определени видове продукти от нея.
Защо само пилешкото не е полезно?
Пилешкото съдържа много различни витамини и микроелементи, полезни за нашето здраве. Но ако го консумирате твърде често (ежедневно или няколко пъти седмично) или предпочитате само него, това може да доведе до дефицит на други микроелементи в организма, по-специално на желязо.
Лекар разкри защо пилешкото месо е опасно
И това ще остави негативен отпечатък върху здравето ви, защото този вид месо не съдържа толкова желязо в състава си, колкото телешкото например. А когато на тялото му липсва желязо, това може да доведе до слабост и анемия, съобщава изданието The Health Site.
Пилешкото също съдържа много малко мазнини, които са важни за кожата, ноктите и косата. Животинските мазнини са важни за нормалното функциониране на нервната система. Ако мазнините се консумират в по-малки количества от необходимите на тялото, това ще доведе до енергиен дефицит и нарушаване на функционирането на вътрешните органи. Например, свинската мазнина подпомага отделянето на жлъчка и ензими, участва в храносмилането и подобрява чревната микрофлора.
Но при консумацията единствено на пилешко, това може да доведе до липса на определени фибри, без които правилното функциониране на тялото е невъзможно. Затова трябва да разнообразите диетата си с други видове месо и да не се ограничавате до пилешкото.
Какво друго трябва да ядете, за да предотвратите анемия?
За да не се сблъсквае с този здравословен проблем, трябва да ядете други храни с високо съдържание на желязо. Това са свински, пилешки и телешки черен дроб, заешки, агнешки, пуешки и телешки език. Също така включете в диетата си и каши - от елда, просо, ечемик и овесени ядки.
Много желязо има в боровинките, сушените плодове, ядките, тиквените и слънчогледовите семки. Зеленолистните зеленчуци също са богати на желязо, особено спанакът и морските водорасли. Трябва да включите в менюто си и бобови растения – боб и грах, соя и жълтъци. Не забравяйте да ядете морски дарове, хайвер от морска риба и херинга.
Трябва да обърнете специално внимание и на консумацията на млечни продукти, които предотвратяват недостига на желязо в организма, съветват още от изданието.
Oще: Лекар разкри кое е най-полезното пилешко месо и кога може да се яде
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!