Смяната на часовото време и резките промени във времето безспорно се отразяват върху здравето и работоспособността на хората. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян психологът Веселина Пичурова. В съвременния живот на българина е страшно забързан и голяма част от хората работят на две-три места, за да могат да плащат разходите си и една такава промяна във времето страшно много стресира организма и натоварва и психиката на хората, отбеляза Пичурова.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
По думите й, това е причина за намаляване на работоспособността, стресът и безсънието се увеличават все повече. Времето за сън вече е недостатъчно, хората се будят по-напрегнати. Психологът уточни, че смяната на часовото време влияе на хората с хронични заболявания и най-вече на тези с повишено кръвно налягане и сърдечни заболявания. Пичурова отбеляза, че умората сред хората вече е хронична, а не се наблюдава само т. нар. пролетна умора.
„Тя е налице през всичките сезони, тъй като липсата на време за почивка допринася тази умора да се усеща през всички сезони от годината“, посочи, Пичурова. За да се преодолеят неразположенията в началото на пролетта и неудобствата, свързани с промяната на часовото време, тя препоръчва да се отделя време за разходки сред природата, да се приема повече вода, да има активно движение, да се обърне внимание на здравословното хранене и да има повече положителни емоции.