Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е подагра и как да я лекуваме

11 септември 2019, 13:23 часа

Подаграта е хронично заболяване, провокирано от нарушен метаболизъм на пурина (прекомерно разграждане на протеините) и неспособността на бъбреците да отделят пикочната киселина.

Нарича се „болестта на царете“, защото е била често срещана във висшите кръгове и най-често е възникнала в резултат на излишъци от храна и алкохол. Подаграта засяга всякакви стави: пръсти, ръце, лакти, колене, стъпала.

Подагра при мъжете

Подаграта при мъжете обикновено се появява след 40 години, особено след злоупотребата с алкохол и забранени храни. При хора над 60 години заболяването се среща в 97% от случаите. При по-силния пол заболяването е по-често, тъй като в кръвта им има първоначално по-високо ниво на пикочна киселина.

Подагра при жените

Подагра при жени се проявява, след период на менопауза. Разликата между женското тяло и мъжкото е, че хормоните са отговорни за много процеси в него. Под тяхното влияние, действа и естроген, който се отделя в големи количества. Така натрупаните соли бързо се евакуират от тялото. Настъпват голям брой промени в организъма, макар, че често при жените този процес протича, без видими симптоми в началото. Освен това няма видими причини за заболяването.

Причини за подагра - една от основните причини за развитието на болестта е натрупването на пикочна киселина в организма.

Причини за подагра:

- патология на сърцето, кръвоносните съдове (хипертония);

- нарушена бъбречна функция, при която се изхвърлят соли пикочната киселина от тялото;

- честа употреба на лекарства за болка;

- употребата на лекарства, които значително понижават кръвното налягане;

- нерационално хранене. Употребата на голям брой мастни, пикантни ястия, солени храни. Така с храната се увеличава количеството на кристали;

- преяждане, особено през нощта.

Симптоми на подагра

Подаграта се характеризира със зачервяване и подуване в близост до засегнатата област. Синдромът на болката в някои случаи е толкова силен и болезнен, че пациентът не е в състояние, дори да докосне засегнатата област.

Болката възниква не толкова от "механичното нараняване" от кристалите на околните тъкани, колкото от проникването в ставата и производството на огромно количество "възпалителни вещества" директно. Тоест причината за болката при атака не е механична (от кристали), а химическа (от дразнещи вещества).

Симптоми на подагра

- Скованост и подуване;

- Зачервяване;

- Уплътняване тъканите около фокуса;

- Повече от половината пациенти с основен фокус на заболяването страдат от големи пръсти.

Лекарства за подагра

Комбинираната терапия на подагра трябва да бъде поетапна. Състои се от три етапа:

- облекчаване на остър пристъп (подагрозен артрит);

- лекарствена корекция на излишната пикочна киселина;

- диета и предотвратяване на повторни обостряния.

При подагра лечението се провежда у дома. Острата атака изисква строга почивка в леглото. Препоръчително е крайникът, чиито стави са засегнати от възпалителния процес, да се държи на по-високо положение, като под него се поставя нещо меко (сгънато одеяло или възглавница).

Диетата за подагра трябва да ограничи консумацията на:

- пушени меса, колбаси, полуфабрикати;

- пикантна, мазна, пикантна храна;

- солени ястия и кисели зеленчуци;

- бобови растения (грах, боб, леща);

- концентрирани рибни и месни бульони;

- консерви;

- всякакъв вид кафе (незабавно, натурално);

- какао и всички сладкарски изделия на базата на него.

На пациентите е забранено да пият алкохол, кафе и силен чай, за да избегнат обостряния.

Препоръчва се още:

Алкални минерални води, натурални плодови сокове (особено цитрусови, гроздови). Ако кръвната захар е нормална, може да се консумира и червена боровинка, грозде и други плодови напитки, например от шипки до 2-2,5 литра на ден. Без добавена захар.

В резултат на наблюдения се оказа, че подсладителите, по-специално фруктозата, завишават нивата на пикочната киселина в кръвта и също могат да доведат до подагра. Затова е по-добре да използвате нерафинирана захар, например кафява. Фруктозата е допустима само в натурални продукти, мед.

Подаграта често се свързва с наднормено тегло, тогава се препоръчва отслабване. Не е възможно, обаче рязко отслабване. По право, драстичното отслабване е вредно. Наред с други неща, по време на гладуване кристалите на пикочната киселина се натрупват точно в ставите. Те започват да се разтварят и навлизат в кръвообращението, което води само до обостряне на заболяването.

Подаграта засяга всякакви стави: пръсти, ръце, лакти, колене, стъпала. Най-често подаграта засяга ставите на пръстите и ходилото.

Лечение с естествени лека за подагра

Правилно подбраното лечение на подагра води до намаляване честотата на артритните атаки и резорбция на тофус. Освен това, на фона на лечението, уролитиазата не прогресира.

Съществуват много нелекарствени методи за лечение на подагра. Например, радоновите и сероводородните бани. Тези процедури значително намаляват количеството на пикочните киселини за кратък период от време.

Също така, лечението на подагра изисква топлина. Термичните процедури се правят между кризи и никога по време на тях.

Важно е, да се следи за правилно хранене и режим на прием на вода. Това намалява образуването на кристали в бъбреците.

Вани с естествени съставки срещу подагра:

Вана от лайка

Сварете 50-100 г изсушени цветя от лайка в 1,5-2 литра вода под капак за 5 минути, оставете за 2 часа, като увиете в нещо топло. Добавете това към банята. Общата вана се приема при температура от + 37-39 ° C в продължение на 25 минути всеки ден. Курсът се състои от 10-15 бани.

Баните с лайка се използват при ревматизъм, подагра, спастични състояния на червата, плачеща екзема, гнойни язви, заболявания на женската полова област, хемороиди. Тези бани помагат добре при ухапванията от комари и други насекоми, те са добро противовъзпалително средство (акне, акне, рани, абсцеси), използват се при лумбаго, остър радикулит и ставен ревматизъм. Баните с лайка успокояват и елиминират спазмите, облекчават повишената нервност и имат благоприятен ефект, върху женското тяло в менопаузата (с невроза).

Вана с лайка и морска сол

Вана със запарка от 100 г цветя от лайка се заливат с 10 литра вряла вода. Добавете 200 г морска сол и охладете до +38 ° С. Температурата на водата във ваната трябва да бъде около 35 градуса. Продължителността на процедурата е 15-20 минути. Прави се всеки друг ден. Курсът на лечение е 20 процедури.

Вана от туя и лайка

Сварете в 3 л вряща вода цветята и листата на туя (50-70 г), добавете същата чаша цветя от лайка и 2 супени лъжици сол от Епсом. Получената смес запарете в продължение на 10 минути, прецедете и изсипете във ваната. Правете процедурата около половин час.

Тази вана добре облекчава болките в мускулите (миозит, миалгия, подагра, болки в ставите и др.) И е отлично стабилизиращо средство за болно тяло. Бани с добавяне на инфузия или отвара от туя е добре да се приемат, след тежки физически натоварвания.

Градинска баня

Сварете 100 г билка градински чай в 2 л вряща вода и настоявайте не повече от 3 часа. Тогава бульонът може да се добави към банята с температура на водата + 37-39 ° С. Направете процедурата за 20 минути. Курсът на лечение е 10-15 бани.

Тези бани имат противовъзпалителни, дезинфектанти, стягащи свойства. Те се предписват всеки ден при заболявания на женските полови органи, хемороиди, сърбеж и екзема на перинеума, кожни заболявания, ревматизъм, подагра.

Вана с лавандула

Около 25 г цвят от лавандула се налива 1 литър вода и се варят 10 минути, прецежда се бульонът и се добавя във ваната. Курсът на лечение е 15 бани, приемани всеки ден. Баните с цвят на лавандула са добри за лечение на парализа, ревматизъм, подагра, ишиас, дислокации и сърдечни заболявания. Лавандулата дразни кожата и предизвиква прилив на хранителни вещества към нея. Тези вани съживяват и възбуждат нервите и кръвоносните съдове на кожата.

Вана от борови клонки и шишарки

Вземете еднакво количество клонки с шишарки и вода, сложете всичко в голям съд и варете 30 минути. Оставете получената течност за 12 часа, след което прецедете. Резултатът е кафявата течност от 2 л прясно приготвен екстракт се добавя при баня. Такава терапевтична вана може да се приема не повече от 15 минути.

Може да правите местни бани с инфузия или отвара от игли веднъж на ден. За тази цел са подходящи игличките от всякакви иглолистни дървета, пресни или сухи.

Вана от хвойна

Изсипете 50 г хвойна в 10 л вряща вода. Загрейте на слаб огън в запечатан съд за 30 минути. Охладете, прецедете и добавете във ваната. Водата трябва да бъде на + 38-39 ° С. Продължителността на процедурата е 30-40 минути. Курсът на лечение е 25-27 бани. Облекчава болката и възпалението на ставите. Може да правите бани с еднаква температура и продължителност.

Противопоказано е да се прилага при заболявания на кръвоносната система, дихателна и бъбречна недостатъчност.

Физиотерапевтични упражнения при подагра

Когато ставите са много нарушени, не се препоръчва значителна физическа активност. Ако болят ръцете и краката, след физическо натоварване, това означава, че там се натрупва млечна киселина. И не позволява да се отдели пикочната киселина, което причинява допълнително натоварване на ставите. Физическите упражнения трябва да се правят внимателно и постепенно да се увеличава натоварването.

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес