Дори лятото да не е прекалено горещо, то е същинско изпитание за сърцето. Ето какво можете да направите, за да защитите здравето си в жегата и при какви симптоми трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Внимание! Статията е само с информационна цел и не може да се използва за диагностициране и предписване на лечение. Посетете вашия лекар при наличието на проблем!
КАКВО СЕ СЛУЧВА СЪС СЪРЦЕТО НИ ПРЕЗ ЛЯТОТО?
1. Жегата
През лятото най-големият враг на сърцето е топлината. Колкото по-висока е температурата на въздуха, толкова по-ниско е съдържанието на кислород в него. В тази ситуация сърцето работи с двойно натоварване - това не е лесно дори за напълно здрав и силен организъм.
2. Дехидратацията
Вторият проблем е дехидратацията. Интензивното изпотяване помага на тялото ни да поддържа безопасна телесна температура, но колкото по-малко течност има в него, толкова по-плътна става кръвта ни и толкова по-голям е рискът от образуване на кръвни съсиреци.
Освен това с потта от тялото се отделя не само вода, но и сол, както и калий - естествения защитник на сърцето ни. И ако не полагате специални усилия за възстановяване на електролитния баланс и баланса на калий, сърдечните проблеми няма да закъснеят.
Дори и да избягвате прекомерната физическа активност в горещо време, рискът от промяна в кръвното налягане през лятото е много по-висок, отколкото през останалите сезони. В жегата пулсът се увеличава дори в покой и това може да доведе до опасни стойности на налягането.
ПРОЧЕТЕТЕ ТУК КАК ДА ЗАЩИТИТЕ СЪРЦЕТО СИ ПРЕЗ ЛЯТОТО