Тиквата е донесена в Европа от Южна Америка и бързо заема важно място в готвенето и дори в медицината. В съвременния свят това е просто вкусен зеленчук, но първоначалното отношение към тиквата беше малко по -различно: счита се за суровина за производството на лекарствени продукти. Въз основа на това растение се приготвят мехлеми и се използват в народната медицина като лек за хелминти, както се препоръчват и за слабително действие. Нека да разберем защо този лечебен зеленчук е толкова полезен.
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Тиквата е огромен склад на витамини и значителна част от тях се намират не само в пулпата, но и в семената и цветовете. Тиквата има 4-5 пъти повече каротини от морковите. Каротените в организма се превръщат във витамин А, който е полезен за зрението и също е мощен антиоксидант. Тиквата съдържа витамини С, Е, К и почти всички витамини от група В.
Семената съдържат много микроелементи, а по съдържание на цинк тиквените семки са сред трите лидера сред зеленчуците.
Състав и калорично съдържание на тиквата
Още: Кардиолог: Пийте това прясно мляко, сваля холестерола
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
- Калорично съдържание на 100 г - 22 ккал
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
- Протеин - 1 г
- Мазнини - 0,1 г
- Въглехидрати - 4,4 г
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Поради ниското си съдържание на калории, тиквата се счита за идеален хранителен продукт, тъй като не съдържа нишесте, холестерол и транс -мазнини, малко захар. Обаче тиквата съдържа много фибри, полезни за храносмилането. Калоричното съдържание на 100 г пулп е само 22 ккал.
Тиквата има положителен ефект върху състоянието на мъжката репродуктивна система. Зеленчуковата каша от тиква съдържа висока концентрация на витамин Е-токоферол, който се превежда от гръцки като „донасяне на потомство“. Семената съдържат много цинк: 30 г отговарят на 70% от дневните нужди. Също така тиквените семки са рекордьори сред продуктите по съдържание на L-аргинин. Заедно те оказват забележим ефект върху цялото тяло: участват в синтеза на тестостерон, нормализират функцията на простатната жлеза, подобряват състоянието на сърдечно-съдовата система и имат положителен ефект върху еректилната функция.
Тънката обвивка от тиквено семе съдържа аминокиселината кукурбитин, която има противоглистни свойства - това е било използвано в народната медицина. Например, отвара от нерафинирани семена се дава на деца и бременни жени поради почти пълното отсъствие на странични ефекти.
Маските от каша от семена, както и компреси от сок от тиквена каша се използват в козметологията за овлажняване и озаряване на кожата, намаляване на възпалението. Масленият екстракт ускорява заздравяването на епидермални наранявания.
Тиквата има слабително, противовъзпалително и жлъчегонно действие, така че малко количество е полезно за хора със задръствания и запек.
Високото съдържание на калий в пулпата намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и укрепва стените на кръвоносните съдове, което е изключително полезно за хора, страдащи от атеросклероза и високо кръвно налягане.
Тиквата също така е много полезна и за хора с проблемно и нарушено зрение!
Според нас написаното до тук е напълно достатъчно, за да присъства тиквата шесто на вашата трапеца. Бъдете здрави!