Всички ние периодично забелязваме, че в момент на страх, стрес или някаква физическа активност сърцето ни започва да бие силно в гърдите ни, а кръвта във вените започва да пулсира по-често. Малко хора следят сърдечната си честота в покой, въпреки че това е жизненоважен показател, според Американската сърдечна асоциация (AHA). Стойността на пулса може да покаже много общото здравословно състояние и по-специално за състоянието на сърцето ви. Това споделя д-р Джоузеф Ебингер, директор на коронарното интензивно лечение в Smidt Heart Institute. Експертът посочва и нормата на пулса за отделните възрастови категории.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Норма на пулса според възрастта
Пулсът в покой не е универсален показател. Освен възрастта, фактори като стрес, хормони, безпокойство, лекарства и физическа активност влияят на това какво се счита за здравословно за вас, казва екпертът.
Лекар: Коя е най-честата причина за висок пулс?
Средно нормалната сърдечна честота в покой е между 60 и 100 удара в минута, допълва лекарят и пояснява, че следните стойности се считат за норма:
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
- Новородени (от раждане до 4 седмици): 100 до 205 удара в минута.
- Бебета (4 седмици до 1 година): 100 до 180 удара в минута.
- Малки деца (1 до 3 години): 98 до 140 удара в минута.
- Деца в предучилищна възраст (3 до 5 години): 80 до 120 удара в минута.
- Деца в училищна възраст (от 5 до 12 години): от 75 до 118 удара в минута.
- Тийнейджъри (13 до 18 години): 60 до 100 удара в минута.
- Възрастни (над 18 години): 60 до 100 удара в минута.
"При спортисти или много активни хора пулсът в покой може да достигне 40 удара в минута; Олимпийският шампион Майкъл Фелпс, на върха на плувната си кариера, е известен с поддържането на скорост в покой от 38 удара в минута", споделя експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
"Колкото по-усилено трябва да работи сърцето ви, за да изпомпва кръв в тялото ви, докато не се натоварвате, толкова по-висок е пулсът ви в покой. Ето защо по-ниската сърдечна честота в покой показва по-здравословна и по-ефективна мускулна функция. Изследванията показват, че по-високата сърдечна честота в покой е свързана с по-голямо телесно тегло, по-високо кръвно налягане и по-ниска физическа годност. Освен това учените са свързали намалената сърдечна честота в покой с дълголетието", допълва лекарят.
Д-р Джоузеф Ебингер заявява, че сърдечната честота в покой е свързана с нивото на сърдечно-съдовата активност на човека.
„Колкото повече упражнения и редовни сърдечно-съдови упражнения, толкова по-нисък ще бъде сърдечният ви ритъм в покой“, отбелязва той.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Как да проверите пулса си?
Най-важното е да използвате собствените си два пръста и таймер, а не високотехнологични джаджи. Най-добрите места за определяне на пулса са китките, страничните части на врата, горната част на краката и вътрешната страна на лакътя. Специалистът казва още, че е полезно да го проверявате сутрин, след добър сън, но преди да станете от леглото.
Намерете артерията от вътрешната страна на китката на всяка ръка. Приложете лек натиск върху артерията с показалеца и средния пръст. Трябва да усетите всеки удар на пръстите си. Пребройте броя на ударите за 60 секунди
Какво да направите, ако пулсът ви в покой е твърде висок или нисък?
Вашият пулс в покой може да ви предупреди за основен здравословен проблем, за който може дори да не подозирате.
„Казвам на хората, че ако пулсът ви в покой е редовно над 100, е подходящ момент да потърсите медицинска помощ“, добавя д-р Ебингер.
В допълнение, това се отнася и за онези хора, които чувстват, че сърцето им бие по-бързо или сърдечният им ритъм е напълно неправилен.
Сърдечна честота над 100 удара в минута е тахикардия, която възниква поради различни причини, включително дехидратация, прекомерна консумация на кофеин, тютюнопушене или стрес. Възможните симптоми включват умора, гадене, изпотяване и световъртеж.
Брадикардия, от друга страна, възниква, когато сърдечната честота падне под 60 удара в минута. Състояния като обструктивна сънна апнея и химически дисбаланси в кръвта могат да го причинят.
Експертът допълва, че по-възрастните хора са по-склонни към тази форма на аритмия, но не е необичайно пулсът ви да падне под 60 удара в минута, когато сте в дълбок сън.
Кардиолог: Това са причините за ускорен пулс
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!