Портокалите и другите цитрусови плодове са известни като вкусен и здравословен източник на витамин С, но те трябва да се консумират с повишено внимание, каза пред радио „Спутник” Наталия Нефедова, диетолог и член на Асоциацията на диетолозите в Канада.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
През студения сезон, по време на респираторните вирусни заболявания и като цяло, когато трябва да ободрите и укрепите тялото си, е напълно възможно да го направите без лекарства от аптеката. Адекватни количества витамин С могат да се получат от храната. Сутрин е добре да пиете сок от цитрусови плодове. Помнете, че е по-добре да разреждате сока с вода, съветва диетологът.
"Факт е, че през нощта губим течности и заедно с влагата губим електролити. Когато ядете цитрусови плодове веднага се чувствате по-бодри. Препоръчително е сутрин да консумирате чаша вода с лимонов или портокалов сок. Прясно изцеденият сок трябва задължително да се разрежда с вода. Така ще има по-малко калории и повече течности и ще получите добро количество електролити ", обясни Наталия Нефедова.
"Единствената добавка, която трябва да приемаме, е витамин D, тъй като през зимата има малко слънце. Що се отнася до витамин С, получавате го не само от портокали, мандарини или грейпфрути. Той се съдържа в зеленчуците като червените чушки и доматите", каза Нефедова, цитирана от РИА Новости.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Диетологът предупреди, че е необходимо да се следи приемът на витамин С. Например, един портокал съдържа 60-80 милиграма, а дневната норма е 75-90 милиграма, обясни тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
С продукти, които съдържат витамин С, не бива да се злоупотребява, в противен случай можете да получите обратен ефект – витаминът ще започне да действа не като антиоксидант, а като окислител.
* Инфо БГНЕС