Тъмните сортове грозде се считат за най-полезни за здравето, каза диетологът д-р Марият Мухина. Според нея червеното грозде може да помогне за предотвратяване на сърдечно-съдови проблеми, а черното – за предпазване от рак. Експертът коментира още как този плод влияе на кръвната захар и холестерола.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Влияние на гроздето върху холестерола и кръвната захар
„Червеното съдържа голямо количество ресвератрол, така че подобрява съдовото здраве, кръвообращението, поддържа сърцето и понижава холестерола“, каза експертът.
Кое грозде е най-полезно - бяло, черно или червено
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
„Тъй като гроздето значително повишава кръвната захар, по-добре е да не го ядете, ако имате диабет. Освен това при обостряне на гастрит и пептична язва плодовете могат да раздразнят лигавицата“, предупреждава д-р Мухина.
Полезни свойства на гроздето
„От своя страна, поради високото съдържание на антоцианини, черното грозде помага в превенцията на рака“, допълва д-р Мариат Мухина.
Освен всичко друго, както червеното, така и черното грозде съдържат много разтворими и неразтворими фибри. Подобрява храносмилането, помага за предотвратяване на запек и спомага за добрата перисталтика, тоест „лекува“ ленивите черва.
Достатъчно е да консумирате 200 грама, тоест около чаша грозде на ден. Струва си да се има предвид, че ако се консумира прекомерно, продуктът може да предизвика метеоризъм.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Лечебните свойства на гроздето позволяват да се използва при лечение на анемия, някои сърдечно-съдови заболявания, цироза на черния дроб и хроничен хепатит. Плодовете се използват за нормализиране на работата на стомашно-чревния тракт, за подобряване на здравословното състояние при остър и хроничен нефрит, нефроза. Консумацията на гроздови плодове и сок е добра профилактика срещу образуването на уринарен пясък и камъни в бъбреците.
Гроздето се препоръчва при хронични форми на белодробна туберкулоза. То има лечебни свойства при катар на фаринкса и ларинкса, подагра и предотвратява появата на много заболявания. Органичните киселини в състава му имат успокояващ ефект, повишават активността на панкреаса. При хипертония гроздето действа като хипотензивен агент, има отслабване на сърдечния ритъм и намаляване на пулса. Под въздействието на органичните киселини се повишава активността на панкреаса.
Лекарят препоръчват гроздето за повишаване на секрецията и киселинността на стомашния сок. Полезно е да се използва пресен гроздов сок при възпалителни заболявания на дихателните пътища и астма. При прием на грозде, благодарение на стимулацията на костния мозък, се подобрява функцията на хемопоетичните органи. Една чаша гроздов сок осигурява на тялото дневна норма на витамини B, C.
Най-добрият и най-евтиният тор за гроздето през есента е този
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!