Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как динята влияе на холестерола?

24 август 2024, 08:24 часа

Динята е не само вкусна, но и полезна. Изданието The Health Site коментира как този плод влияе на холестерола и цялостно здравословно състояние.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Полезни свойства на динята за кръвното и холестерола

Фибрите, съдържащи се в дините, влизайки в червата, прикрепят излишния холестерол към влакната си и го извеждат от тялото.

Магнезият в динята има едно изключително полезно свойство: понижава кръвното налягане. „Работейки в тандем“ с калций, този микроелемент осигурява редовно свиване и разширяване на кръвоносните съдове при необходимост. Магнезият и калцият понижават кръвното налягане, като премахват натрия от тялото.

Как динята влияе на черния дроб?

Също така магнезият предотвратява образуването на оксалатни камъни в бъбреците и пикочния мехур, които най-често се състоят от соли на калций и оксалова киселина. Чрез увеличаване на магнезия в диетата, рецидивите на уролитиазата намаляват с 90%. 

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Други ползи от динята

Динята има изразен диуретичен ефект. Веднага щом магнезият се свърже опасните оксалати, сокът от диня ги „отмива“ от тялото с мощна струя. Така полезният ефект се удвоява. Динята предотвратява образуването на камъни не само в бъбреците, но и в жлъчния мехур. В крайна сметка магнезият намалява нервната възбудимост, облекчава болката, успокоява спазмите на жлъчните пътища и подобрява преминаването на жлъчката през тях, намалявайки риска от образуване на камъни.

В разгара на сезона е полезно да ядете тези плодове всеки ден: само 200-300 гр на ден ще осигурят на тялото излишък от магнезий. В същото време е полезно да увеличите количеството храни, съдържащи витамин В6 в диетата си: черен дроб, пиле, сьомга, боб, кафяв ориз.

Благодарение на уникалния си състав, динята има много полезни ефекти:

  • Насищане на тялото с течност. Без пиене на вода метаболитните процеси са невъзможни, а тялото се нуждае от нея особено в горещо време.
  • Грижа за сърцето. Продуктът съдържа ликопен, който помага за намаляване нивата на холестерола и нормализиране на кръвното налягане в организма.
  • Ползи за косата и кожата. 100 гр пулпа съдържат ¼ ​​от дневната нужда от витамин А, необходим за поддържане на здрава кожа и коса.
  • Профилактика на рак. Антиоксидантните свойства на плодовете помагат за намаляване на риска от развитие на рак.

Вреди и противопоказания

Без значение колко полезна е динята, в някои случаи е по-добре да ограничите нейната консумация или напълно да се откажете от нея.

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

Пулпата е податлива на натрупване на нитрати, което е изпълнено с развитието на алергии и може да причини по-значителни увреждания на тялото. Плодът съдържа доста захар, така че не трябва да се консумира от хора, страдащи от диабет.

За хора, страдащи от проблеми с пикочно-половата система и големи камъни в бъбреците, употребата на продукта е противопоказана.

НЕ яжте диня и пъпеш с тези храни

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес