За да се предпазим от топлинен удар през летния сезон, е препоръчително да се избягва излагането навън в диапазона от 10.30 до 16.30 часа. Това каза д-р Пламен Кръстев, инвазивен кардиолог от Клиниката по кардиология към УМБАЛ „Св. Екатерина“ - София, в интервю за Агенция „Фокус“ за това какви рискове крият жегите през лятото за хората със сърдечни заболявания.
"При наличието на топлинен или слънчев удар пациентите се оплакват от обща отпадналост, главоболие, световъртеж, при някои може да се достигне до чувство на гадене и повръщане. Това е признак за мозъчен отток, придружено с нарушаване на сърдечно-съдовите функции. При някои пациенти може да се наблюдава тахикардия, ритъмни нарушения. При пациентите с исхемична болест на сърцето или тези, които имат анамнеза за сърдечна недостатъчност, оплаквания относно задух, по-лесна умора, дискомфорт. Всичко това застрашава човешкия живот", обясни д-р Пламен Кръстев.
Във връзка със сърдечносъдовите заболявания в България, д-р Кръстев посочи, че България е водеща по този показател сред страните членки на ЕС. По думите му тази статистика включва освен исхемичната болест на сърцето, така и заболяванията, свързани с мозъка като мозъчния инсулт. „В съдовата патология като цяло има негативна тенденция за спад на възрастовите граници както при мъжете, така и при жените по отношение на исхемичната болест. Причина за това е стресът, напрегнатият живот, както и други фактори, които допълват тази картина“, допълни д-р Кръстева.